MENÜ
10° Parçalı bulutlu
  • EURO 6.55
  • DOLAR 5.90

Af Yasası son durum: 6 suç hariç diğerlerine ceza indirimi geliyor!

GÜNCEL - Aralık 4, 2019 1:28 pm A A

Kamuoyunda af yasası olarak bilinen ceza indirimi ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e altı suça asla indirim yapılmaması talimatı verdiği iddia edildi.

Yargı Reform Stratejisi kapsamında ikinci yargı paketi hazırlıkları sürüyor. Ocak ayının başında Meclis’e gelmesi beklenen yargı paketinde 6 suç hariç diğerlerine ceza indirimi geliyor. Edinilen bilgiye göre önceki gün toplanan AKP MYK’sında gündem olan ceza indirimi ile ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, bilgi verdi.

Adalet Bakanı Gül tarafından yapılan infaz sistemi ile ilgili sunumda cezaevlerinde bulunan 288 bin hükümlüden yüzde 91’inin 10 tür suçtan içeride bulunduğu bilgisi paylaşıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sunum sonrası bu 10 suçtan 6’sında indirim olmamasını istediği öğrenildi. Erdoğan’ın indirime karşı çıktığı suçlar, terör, mükerrer suçlar, cinsel istismar, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve organize suçlar olarak sıralandı.

EV HAPSİ GÜNDEMDE

AKP kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bu suçlar dışında kalan basit hırsızlık, çek senet, hakaret, konut dokunulmazlığı gibi suçlardan dolayı ceza alan mahkumlara ceza indirimi yapılabileceği belirtildi. Bazı suçlarla ilgili olarak ise ev hapsi uygulamasına gidilmesi gündemde. Düzenlemenin içerisinde infaz yasasına ilişkin değişiklikler de yer alıyor.

 

 

YAŞLILAR İLE ÇOCUKLU KADINLAR YARARLANACAK

Ceza indiriminin ikinci yargı paketi ile gerçekleşmesi durumunda basit suçlarda çocuklu kadınlara ve 65 yaşın üstündeki hükümlülere ev hapsi getirilecek. Suçun kapsamına göre cezalar da düzenleme yapılacak. Örneğin bir paket kaçakçılık yapan ile bir ton kaçakçılık yapana verilen cezalar aynı olmayacağı belirtiliyor. Yeni Şafak’ta yer alan habere göre bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hassas olunması istediği belirtildi.

CEZA İNDİRİMİ KONUSUNDA MHP İLE İSTİŞARE EDİLECEK

Pakete son şekli verilmeden Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP’nin teklifleri de değerlendirilecek. Benzer düzenlemeler tek paket altında toplanacak. Bazı düzenleme başlıkları MHP’nin talepleri doğrultusunda revize edilebilecek.

Kaynak: Milli Gazete

Bu haber 144 kez okundu.

GÜNCEL - 1:28 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.