MENÜ
Kapalı
  • EURO 6.53
  • DOLAR 5.86

Enerji içeceği kalp düşmanı

AŞK-I DAMAK - Mayıs 31, 2019 8:35 am A A

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’ndeki Pasifik Üniversitesi’nden bilim insanları, enerji içeceklerinin kan basıncında artışı ve kalp ritmi bozukluğuna neden olabildiğini ortaya çıkardı.

MedicalXpress’in aktardığına göre uzmanlar, yaşları 18 ila 40 arasında değişen 34 gönüllü üstünde araştırma yaptı.Gönüllülerin bir saat içerisinde yaklaşık 1 litre enerji içeceği ya da plasebo etkisini taşıyan bir içeceği içmesi gerekiyor. Bir litre enerji içeceği 304-320 miligram kafein içeriyordu. İçeceklerin, en fazla yarım saatte 0.5 litre hızla içilmesi gerekiyordu.

Deney öncesinde ve içecekler tüketildikten sonra 4 saat boyunca her 30 dakikada bir katılımcıların tansiyonu yoklandı ve elektrokardiyogramla kalp aktivitesi ölçüldü.

Enerji içeceğini içenlerin QT aralığının 4 saat süresince 6-7.7 saniye daha uzun olduğu ortaya çıktı. Bilim insanları, çok uzun ya da çok kısa QT aralığının anormal kalp atışlarına ve hayatı tehdit eden aritmiye yol açabileceğini kaydetti. Ayrıca enerji içeceği içenlerde sistolik ve diyastolik kan basıncı değerlerinin önemli ölçüde yüksek olduğu belirlendi.

Araştırma ekibinin lideri Sachin A. Shah, “İnsanlar, enerji içeceklerinin vücutlarına etkilerinin farkında olmalı, özellikle sağlık sorunu olan insanlar. Sağlık uzmanları bazı hasta gruplarına, örneğin konjenital veya edinilmiş uzun QT sendromu veya yüksek tansiyon olan kişilere enerji içeceği tüketimini kısıtlamayı veya kontrol etmeyi tavsiye etmeli” ifadelerini kullandı.

Kaynak Sputnik

Bu haber 308 kez okundu.

AŞK-I DAMAK - 8:35 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.