İsviçre Frangı İyi Bir Yatırım mı?

Ekonomi - Ocak 16, 2019 9:26 am A A

Güvenlik açısından, bireyler, büyük kuruluşlar ve hatta uluslar, fazlalık rezervlerinin bir kısmını altın ve yabancı para birimleri ile saklarlar. ABD doları birincil ve en güvenilir rezerv para birimi olmayı sürdürüyor, ancak İsviçre frangına en iyi alternatiflerden biri olarak ortaya çıktı. Bu makale, İsviçre Frangının neden kazandığınız para için iyi bir yatırım olduğunu araştırıyor.

Yüksek Güvenlik, Düşük Risk ve Enflasyona Karşı Koruma

Tüm dünyada yatırımcılar, yatırım yapılan sermayeleri için daha iyi getiriler ve güvenlik arıyorlar. Tahviller çok güvenli iken daha düşük getiri elde etme eğilimi gösterirler. Hisse senetleri ve diğer finansal araçlar daha yüksek getiri sunabilir, ancak belirsiz riskler nedeniyle güvenlik kriterlerine uymazlar. Enflasyon, geri dönüş alan bir diğer suçludur. Yatırımcılar, enflasyon ile dengede koruma, riskten korunma ve geri dönüş potansiyeli sağlayan varlıkları ararlar. Altın ve ABD doları geleneksel varlıklardır, ancak İsviçre frangı da olası bir yatırım seçeneği olarak ortaya çıkmıştır; çünkü bu üç parametrenin hepsine de yeterince uygundur.

İsviçre Frangı için Son Gelişmeler

İsviçre frangının güvenli ve sağlam bir yatırım aracı olmasını destekleyen aşağıdaki son gelişmeleri göz önünde bulundurun:

Rusya petrol ve gaz satarak milyarlarca dolar kazanıyor. Şimdiye dek, ABD doları, ABD menkul kıymetleri ve altın olarak güvenli bir şekilde saklıyordu. Bununla birlikte, ABD ve Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı uyguladığı son yaptırımlar nedeniyle Rusya, ABD doları ve menkul kıymetler için alternatifler aramaktadır ( ilgili ABD ve Avrupa Birliği’nin Yaptırımlar Rusya’ya Etkisi). Rus ruble’sindeki düşüş, Rus yatırımcıları ve işletmeleri de güvenli para birimleri aramaya itti ve birçoğu güvenli bir cennet olarak İsviçre Frangına indi. Analistler, Rus hükümetinin ülkenin forex rezervlerinin bir bölümünü ABD Doları’ndan İsviçre Frangı’na geçirmeyi düşündüğünü söylüyor.
2009-2013 yılları arasında Avrupa’da yaşanan çok uluslu borç krizi, etkilenen Avrupa ülkelerinden İsviçre’ye muazzam bir kaynak akışı yaşandı. Ülkeler temel olarak para birimlerini (euro) İsviçre frangı seviyesinde tutmayı hedefliyorlardı.
Amerika Birleşik Devletleri menşeli 2008 yılı küresel finansal krizi, ABD para biriminden ve menkul kıymetlerden İsviçre varlıklarına para transferini de gösterdi.
İsviçre Frangı neden bir Güvenli Yatırım?

Jeopolitik ve ekonomik ekosistem: İsviçre, sınırlı ama gerçekçi bir büyüme oranı ile rahat ve kontrollü gereksinimlere sahip güçlü bir ekonomik sisteme sahiptir. İsviçre için avantaj küçük bir ülke olmaktan geçiyor.Sınırlı nüfus, mevcut doğal kaynakların uygun bir şekilde kullanılması ve sınırlı bir yatırımla istikrarlı bir devam eden ekonomik büyümeyi desteklemek için üretim ve tarım için gerekli olan, İsviçre ekonomisine ve dolayısıyla İsviçre frangı’na istikrar getiren başlıca faktörlerdir. İsviçre, ABD’nin istikrarlı mali durumunu gösteren yedinci en büyük alacaklısı.
Hayır açık : İsviçre’nin geliri giderleri aşıyor, bu nedenle açık yok. Bu kendine güvenen ve para birimini istikrara kavuşturuyor. Ekonomi büyük yatırım yapmak istemiyor. Kendi kendine yeterli ve genel eko sistem bu şekilde kalmasına izin verecek kadar rahat.
Altının alternatifi: Enflasyon, yatırımcıların paralarını altın parkına almayı seçmesinin ana nedenlerinden biridir. Dünyanın çeşitli ülkelerince rezerv olarak kullanılan emtia olarak altının enflasyon için iyi bir korunma aracı olduğu düşünülmektedir ( ee ilgili Enflasyon Hedgeı). İsviçre’deki tarihi enflasyona ilişkin hızlı bir kontrol, oldukça istikrarlı bir devlet olduğunu ve İsviçre frangında büyük yatırımlar yapılmasına yol açtığını gösteriyor.

Bağımsız Para Politikası: İsviçre Frangı altın destekli değildir. İsviçre Merkez Bankası (SNB), rezerve gerek kalmadan herhangi bir miktarda para basabilir. Etkili bir şekilde, merkezi bir bankanın döviz kurunu bağımsız olarak kontrol etmesini sağlayan bir miktar kantitatif indirgeme (QE) şeklidir. Örneğin, Avrupa borç krizi, İsviçre frangı değerlemesini yüksek sınırlara gönderen avro bölgesi ülkelerinden gelen İsviçre frangı talebini artırdı. İsviçre’nin ihracatı çok maliyetli hale getirdi ve böylece frangın yüksek değerlemesinin İsviçre ekonomisi için tehlike oluşturduğu bir noktaya geldi. İsviçre Ulusal Bankası, İsviçre frangı oranını zamanında 1,2 euro’ya ayarladı ve İsviçre frangı için yüksek talebin etkilerini hafifletti. Bunu yaparken, İsviçre Ulusal Bankası, “İsviçre frangındaki mevcut devasa aşırı değerlenme, İsviçre ekonomisine ciddi bir tehdit oluşturuyor ve deflasyonist bir gelişme riski taşıyor. “UBS gibi bankalar, hesaplarında büyük miktarda mevduat bulunduran büyük kurumsal yatırımcılar için bir ücret uyguladılar. Bu tedbirler, İsviçre frangının dolaşarak satın alınmasını cesaretlendirdi ve İsviçre ekonomisini stabilize etti. Bununla birlikte, euro sabit bir oranda fr’ye bağlandığından, 2014 yılında diğer para birimlerine karşı düşüş İsviçre frangı değer kaybına neden oldu. Yine, 15 Nisan 2015’te İsviçre Ulusal Bankası tarafından euro karşılığında sabit fiyat barajının kaldırılması için zamanında yapılan ters bir işlem, İsviçre frangının istikrarını korumasını sağladı.
Küçük Ölçekli Borç Piyasası: İsviçre borcunun küçük boyutu ekonomik avantaj sağlamaktadır. Büyük rezervlerini İsviçre borcuna yatırmaya istekli olan Rusya ya da Almanya gibi büyük bir ekonomiyi düşünün, etkin bir şekilde İsviçreli borcun kontrolünü ele geçirin. Küçük ölçekli piyasa nedeniyle ve açığın olmaması nedeniyle İsviçre tarafından yabancı fonlara ihtiyaç duyulmaması nedeniyle, bu tür satın alımlar imkansızdır.İsviçre ekonomisini korur ve İsviçre frangı değerlemesini dengede tutmaya yardımcı olur.
Diğer faktörler: Sağlıklı gayri safi yurtiçi hasıla rakamlarına, bütçe açıklarına, düşük işsizlik oranına, finansal hizmetler sektörünün önemli ekonomik katkı oranına, kişi başına düşen gelirin yüksek olması ve gizli banka hesapları yoluyla büyük fonların park edilmesi için bir varış noktası olması İsviçre Frangını güvenli bir şekilde koruyan birkaç önemli faktör.

İsviçre Frangı, paraları için güvenli bir cennet arayan yatırımcılarla çok popüler oldu. İsviçreli ekonominin düşük borç, düşük büyüme ideolojisinden hareket etmesi pek mümkün görünmüyor ve önemli bir bankacılık hedefi olarak kalmaya devam edeceği açık. Temel unsurlar gelecek yıllar için güvenli ve istikrarlı bir yatırım olarak İsviçre Frangına geri döndü.

Kaynak: talking money

Bu haber 178 kez okundu.

Ekonomi - 9:26 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.