3. Havalimanında işçiler eylemde! İş şartları çok kötü

GÜNCEL - Eylül 14, 2018 2:08 pm A A

İstanbul’a yapılacak olan üçüncü havalimanı inşaatında çalışan işçiler uzun zamandır iş şartlarının çok kötü olmasından dolayı bugün eyleme başladı. Çalışma koşullarını protesto eden işçilere jandarma müdahale etti.

 

İstanbul 3. Havalimanı inşaatında çalışma koşullarını protesto eden işçiler,  iş bırakma eylemi başlattı. Yüzlerce işçi, yönetim binası önünde toplandı. Sloganlar atan işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesini talep etti. Eylem yapan işçilere jandarma biber gazı ile müdahale ederek dağıttı.

3. Havalimanı inşaatında çalışan sabah saatlerinde iş bırakarak yüzlerce işçi yönetim binası önünde toplandı. Bu sırada olay yerine çok sayıda jandarma ekipleri sevk edildi. Kısa bir süre sonra işçiler ile jandarma arasında gerginlik yaşandı. Jandarma, işçilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Müdahaleden kaçmaya çalışan bazı işçiler düşerek yaralandı bazıları da gazdan etkilendi. Yaralılar olay yerine gelen ambulanslarla revire kaldırıldı. Öğle saatlerine işçilerin kaldığı Akpınar kampına çok sayıda çevik kuvvet ve TOMA sevk edildi. İşçilerin yönetim binası önündeki bekleyişleri sürüyor.

 

 

İsmini vermek istemeyen bir işçi, iş kazaların duyurulmadığını iddia ederek şöyle konuştu:

“Dün otobüs kazası oldu orada arkadaşımız yaralandı. Ondan önceki gün yine arkadaşlarımız yaralandı. Arkadaşımız çatıdan düştü o yaralandı. Metro göçüğünde arkadaşlarımız içeride kaldı. Söylenmiyor bunlar.”

Havalimanı inşaatında çalışan bir başka işçi ise her gün iki kişinin öldüğünü iddia ederek şöyle konuştu:

“Her gün iki ölü çıkıyor. Her gün yaralı arkadaşlarımız var. Şişli Etfal’de yatıyor bir tane arkadaşımız. Bize yoğun bakımda olduğu söylendi fakat bilgi alamıyoruz.”

İNŞAAT-İŞ SENDİKASI DESTEK VERİYOR

İnşaat-İş Sendikası eyleme destek veriyor. Sendikanın Twitetr hesabından şu açıklama yapıldı:

“3. Havalimanı şantiyesinde arka arkaya yaşanan iş cinayetleri ve iş kazalarından dolayı, çalışma koşullarının giderek ağırlaşmasından dolayı üyelerimizin de içinde bulunduğu iş durdurma eylemi gerçekleşmektedir.”

Bu haber 123 kez okundu.

GÜNCEL - 2:08 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.