ABD tahliye için Suriye’ye ek 600 asker gönderdi

Dünya - Ocak 28, 2019 10:50 am A A

ABD’nin Suriye’den güçlerini tahliye etme sürecine destek gerekçesiyle gönderdiği ek 600 asker, Suriye’ye geldi. Askerler, 18 üsse dağılacak.

ABD’nin çekilme sürecine destek gerekçesiyle gönderdiği ek 600’e yakın asker, Suriye’ye ulaştı. Suriye’deki yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, 600 civarı ABD askeri, dün Fırat Nehri’nin doğusundaki Harab Işk ve Sırrin hava üslerine ulaştı.

Askerlerin gruplar halinde üslere dağılacağı, tahliyenin başlaması durumunda Harab Işk ve Sırrin’in ana tahliye merkezleri olarak kullanılacağı öğrenildi.

İKİ ANA TAHLİYE MERKEZİ

Haseke ilinin kuzeydoğusundaki Rümeylan ve kuzeyindeki Tel Beyder’deki üsler ise ağır malzemelerin hava yolu tahliyesi amacıyla kullanılacak.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), geçtiğimiz perşembe Suriye’de çekilme sürecine destek olmak üzere ülkeye ek asker gönderildiğini bildirmişti. Konuyla alakalı AA muhabirine açıklama yapan ve adını açıklamayan bir savunma yetkilisi, operasyonların güvenliği gerekçesiyle gönderilen ek asker miktarını ve askerlerin konumlarına dair detay vermekten kaçınmıştı.

TRUMP “YAVAŞ VE GÜVENLİ ÇEKİLME” MESAJI VERMİŞTİ

ABD Başkanı Trump, 19 ve 20 Aralık 2018’deki mesajlarında, Suriye’de bulunmalarının tek gerekçesi olan DEAŞ’la mücadeleyi tamamladıklarını ilan etmişti. Amerikan güçlerinin eve dönme zamanının yaklaştığının altını çizen Trump, ilerki günlerde ABD güvenlik bürokrasisinin telkinleri sonucu “yavaş ve güvenli çekilme” mesajı vermişti. Trump, güvenli bölge fikrini ortaya atarken ABD’li yetkililer Türkiye’den terör örgütü YPG/PKK’ya yönelik operasyon yapmayacağı yönünde güvence istemişti. Türkiye, teröristlerin korunması talebine karşı çıkmış, güvenli bölge fikrini ise desteklemişti.

ABD’nin Suriye’de müttefiki YPG/PKK işgalindeki alanda 18 üssü ve 2 bin civarı personeli bulunuyor.

Kaynak MilliGazete

Bu haber 104 kez okundu.

Dünya - 10:50 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.