ABD’li mimarlar Meksika sınırına tahterevalli kurdu: Yaşadığımız en inanılmaz deneyimlerden biri

Dünya - Temmuz 30, 2019 1:01 pm A A

ABD’deki California Üniversitesi’nde Mimarlık bölümü profesörleri, ABD – Meksika sınırının iki tarafındaki çocukların bir arada oyun oynayabilmeleri için sınır duvarına tahterevalli inşa etti. Tahterevallinin tasarımcılarından biri, hayata geçirdikleri proje için “Yaşadığımız en inanılmaz deneyimlerden biri” dedi.

ABD’deki California Üniversitesi’nde Mimarlık bölümü profesörleri Ronald Rael ve Virginia San Fratello, 2009 yılından beri yaptıkları tasarımları hayata geçirdi ve Meksika sınırında tahterevalli inşa etti.

Yapılan tahterevalli sayesinde, sınırın iki tarafında bulunan çocuklar ayrı ülkelerde bulunsalar da karşılıklı oyun oynayabiliyorlar.

Tahterevallinin inşa edilmesinin sonrasında Instagram adresinden bir paylaşım yapan Ronald Rael, projede emeği geçenlere teşekkür etti ve şunları söyledi:

“Virginia San Fratello ile yaşadığımız en inanılmaz deneyimlerden biri 2009’da yaptığımız konsept çizimlerin hayata geçmesi. Duvar, ABD – Meksika ilişkilerinde adeta bir dayanak noktası haline geldi ve çocuklar ile yetişkinlerle birlikte her iki taraf anlamlı bir şekilde birbirine bağlandı.”

Rael’in tahterevalli fikrine daha önce yazdığı ‘Mimarlık açısından sınır duvarı: ABD – Meksika için bir manifesto’ isimli kitabında da yer verilmişti.

Tahterevalli açıldıktan sonra sınırın iki yanında bulunan çocuklar tarafından büyük ilgiyle karşılandığı görüldü.

Tahterevallinin, göçmenlik konusunda yapılan tartışmalarda büyük bir yer kaplaması bekleniyor.

Kaynak Sputnik

Bu haber 197 kez okundu.

Dünya - 1:01 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.