ADD, ‘Tarikat Şeyhi’ Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenaze merasimini yargıya taşıdı

GÜNCEL - Haziran 29, 2022 5:15 am A A

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), İsmailağa cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenazesine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlar ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, devrim yasasına işaret edildi.

Nakşibendi tarikatına bağlı İsmailağa cemaatinin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu için düzenlenen cenazeye ilişkin tartışmalar sürüyor. Cenazede, cemaatin yeni liderinin açıklandığını anımsatarak, “anayasanın ihlal edildiğini” vurgulayan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) konuyu yargıya taşıdı ve törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar Süleyman Soylu, Adil Karaismailoğlu, Mustafa Varank ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bu isimlerin, “anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve devrimleri ile laik cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağına ant içtiği” vurgulanan dilekçede, “Devletin temel niteliklerinden olan laiklik ilkesi hiçe sayıldı” denildi.

‘KADINLAR AŞAĞILANDI’

Tarikatların yasayla yasaklandığına ve söz konusu yasanın halen yürürlükte olduğuna işaret edilen dilekçede, “yeni şeyhin atanmasına sessiz kalınarak bu durumun zımnen onaylandığı” aktarıldı.

Dilekçede, “Yasa ile yasaklanmış bir yapı içindeki cenaze törerine katılınması, anılan törende Türk toplumuna meydan okunmasına, kadınların aşağılanmasına; laik demokratik hukuk devleti yerine din devleti çağrısına sessiz kalınması Türk Ceza Kanunu’nun 309. maddesinde yer alan suça vücut vermektedir” denildi. Söz konusu maddenin, “anayasayı ihlal suçunu” düzenlediği aktarılan dilekçede, kamu görevlisi olan Erdoğan ve bakanların çeşitli söylemlere sessiz kalmasının, halkı da aynı doğrultuda hareket etmeye teşvik edebileceği belirtilerek “yasalara uymamaya tahrik” suçundan da soruşturma yapılması gerektiği kaydedildi.

Dilekçede, “Yasaklanmış bir cemaatin faaliyet içinde olduğunu bilmek, yeni şeyh atanmasına sessiz kalmak, açık şekilde görevin gereklerine aykırı hareket etmek veya en hafif haliyle görevinin gereklerini yapmayı ihmal etmektir” denildi.

KAYNAK: Cumhuriyet

Bu haber 245 kez okundu.
GÜNCEL - 5:15 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.