AK Parti’nin seçim anketine göre Ankara’nın kaybedilme riski var

Gündem - Ocak 15, 2019 7:15 am A A

Türkiye, ekonomik kriz şartlarının hakim olduğu bir süreçte yerel seçime hazırlanıyor. AK Parti’li yetkililer bu kez karamsar bir tablo çiziyor.

Yerel seçimde sandığa etki eden faktörlerin iktidar açısından olumsuz seyretmesi, AK Parti’li yetkililerde karamsarlığa neden oldu. Parti’nin yaptırdığı anketlere göre; kararsızlar dağıtılmadan AK Parti’nin oyu %32-35 civarında olduğu öğrenildi.

Reuters’tan Orhan Coşkun ve Gülsen Solaker’in haberine göre; AK Parti’nin yaptırdığı anketi göz önüne alarak büyük illerden bazılarını kaybetme riski olduğu kaydedildi. AK Parti-MHP ittifakının oy yüzdesinin 31 Mart yerel seçimlerinde %52’nin altına düşmesi halinde meşruiyet sorununun doğabileceğini bildiren AK Parti’li yetkililer, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere partinin üst kademesinin olumsuz tabloyu değiştirmek adına çaba sarf edeceğini kaydediyor. Buna ek olarak; “güven tazeleme” vurgusu da öne çıkıyor.

Ankete göre; kararsız seçmen sayısının yüksek olduğunu kaydeden AK Parti’li yetkililer, İstanbul’un kazanılma olasılığının yüksek, fakat buna rağmen Ankara’nın kaybedilme riskinin mevcut olduğunu kaydetti.

Reuters’in haberinde ismi verilmeyen bir AK Parti’li yetkili “Anketlerde kararsızlar dağıtılmadan partimizin oy oranı yüzde 32-35 aralığında. Beklentileri karşılamıyor, net. Ama daha kampanya sürecinin başındayız. Kararsızların oy oranı çok yüksek; yüzde 30’a yakın. İl bazında İstanbul iyi ama Ankara çok da parlak gözükmüyor. Bazı büyükşehirlerde de sıkıntılar olabilir.” şeklinde konuştu.

AK Parti Genel Merkezinden bir diğer yetkili ise “Şu anda AK Parti’nin oy oranı 32-35 aralığında görünüyor, bunu yukarıya çekmeye ihtiyaç var.” dedi.

AK Parti’nin üst düzey bir yetkili “Vatandaş ekonomideki gelişmeleri hissetmeye başladı. Olumsuz etki olmayacak demek gerçekçi değil” şeklinde gerçekçi bir değerlendirmede bulunurken, ekonomi bürokrasisinde görev yapan başka bir kaynak “Adımlar atılıyor. Kur gibi bazı alanlarda başarı sağlandı. Enflasyon, işsizlik ve bundan sonra iki çeyrek üst üste muhtemel daralma işleri zorlaştıracak. Bu nedenle ekonomide daha gevşek politikaya sıcak bakanlar kadar biraz daha dikkatli olunmasını savunanlar görülüyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak MilliGazete

Bu haber 84 kez okundu.

Gündem - 7:15 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.