Binali Yıldırım: Buyursun herkes istifa etsin

GÜNCEL - Ocak 10, 2019 10:10 am A A

TBMM Başkanı ve AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Binali Yıldırım, istifa tartışmaları konusunda “Benim bir teklifim var. Meclis bu düzenlemeyi yapsın, o zaman bu tartışmalar da sona ersin. Buyursun herkes istifa etsin, biz de edelim” diye konuştu.

TBMM Başkanı ve AK Parti İBB Başkan adayı Binali Yıldırım, istifa tartışmaları konusunda, ”Tartışma siyasi tartışmadır, hukuki altyapısı yoktur. Çıktığım yoldan geri dönmem” dedi.

Binali Yıldırım, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, TBMM’de parlamento muhabirleri ile kahvaltıda bir araya geldi.

İSTİFA TARTIŞMALARI

Binali Yıldırım, Meclis Başkanı’nın belediye başkanlığına aday olmasında hukuki yönden herhangi bir problem olmadığını da söyledi. Yıldırım ”Tartışma siyasi tartışmadır hukuki altyapısı yoktur. Çözüm yeri YSK’dır. Seçim hukuku YSK’nın işi olarak Anayasa’da tarif edilmiş, Anayasa bakımından başka kanunlar bakımından hukuksuzluk varsa bunun mercii YSK’dır önüne konu geldiği zaman karar verecektir. Siyaseten bu tartışma bizi yormaya yöneliktir, hukuka uymayacak hiçbir işin içinde olmam” şeklinde konuştu.

”ÇIKTIĞIM YOLDAN GERİ DÖNMEM”

Yıldırım, istifa tartışmaları ile ilgili ise ”Çıktığım yoldan geri dönmem. Bir işe karar vermeden önce sonuçların ne olacağını araştırırım verdiğim karardan vazgeçecek değilim. Belediye başkanları görevlerinden ayrılıyor mu? Meclis Başkanı’nın imkanı yok, icracı değil, bütçesi yok, ama belediye başkanın elinde her türlü imkan var. Tüm seçime girecekler görevlerini bıraksınlar. Meclis bu düzenlemeyi yapsın tartışmalar sona ersin. Madem eşitsizlikten bahsediyoruz o zaman herkes istifa etsin, milletvekili, bakan belediye başkanı, buyursun bütün adaylar bulundukları pozisyonları bıraksın. Yasal düzenlemeye gerek yok. Herkes ben ayrılıyorum diyecek sokağa inelim” ifadelerini kullandı.

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 67 kez okundu.

GÜNCEL - 10:10 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.