Çavuşoğlu ile Pompeo Suriye ve S-400 konularını görüştü

GÜNCEL - Nisan 4, 2019 12:11 pm A A

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Pompeo arasındaki görüşmede Suriye ve S-400 konularının konuşulduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yardımcısı Robert Palladino, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasındaki görüşmeye dair yazılı açıklamalarda bulundu.

Açıklamada, “Bakan Pompeo, Suriye’nin kuzeydoğusu hakkındaki devam eden müzakereler konusu ile alakalı desteğini dile getirdi, aynı zamanda bölgede Türkiye’nin tek taraflı bir askeri eyleminin muhtemel yıkıcı sonuçları konusunda uyarıda bulundu.” ifadelerine yer verildi.

Pompeo S-400 konusundaki endişesini dile getirdi

Pompeo’nun Türkiye’de tutuklu olan bazı Amerikan vatandaşlarının durumunu da gündeme getirdiği açıklamada, “Bakan Pompeo ayrıca Türkiye’nin Rusya’dan muhtemel S-400 füze sistemi alması konusundaki endişesini dile getirdi. Ayrıca Türkiye ile ABD arasındaki potansiyel ekonomik fırsatlar da görüşmede ele alındı.” denildi.

Bakan Çavuşoğlu, NATO’nun 70. yılı olması nedeniyle bugün yapılacak NATO Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak üzere Washington’da bulunuyor. Çavuşoğlu’nun Washington ilişkileri kapsamında, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile de yarın bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.

Kaynak MilliGazete

Bu haber 45 kez okundu.

GÜNCEL - 12:11 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.