CHP lideri Kılıçdaroğlu: Bu bir belediye başkanı seçiminin ötesine geçmiştir, bu olay bir demokrasi olayıdır

Gündem - Nisan 8, 2019 9:31 am A A

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener’i ziyaretinde AK Parti’nin İstanbul’daki yerel seçim sonucuna dair itirazları ile ilgili olarak “Bu olay bir demokrasi olayıdır. Olay artık bir büyükşehir belediye başkanı seçiminin ötesine geçmiştir. Ya demokrasi tercih edilecektir ya da demokrasi yargıçlar eliyle katledilecektir” ifadelerini kullandı.

YSK’yı göreve davet eden Kılılçdaroğlu, yasaların gerekçesi ve kanıtı olmayan itirazların incelenemeyeceğini söylediğini belirtti.

Kılıçdaroğlu, “İtiraz ettiğin konuda varsa bir şey delilini koyarsın. Bizim de itirazlarımız oldu. Şimdi YSK seçim güvenliğini bozan bir sürecin içine girmiştir. Asıl tehlike buradadır. Dün akşam dediler ki 38 ilçede yeniden sayım yapacağız. Gerekçesi ‘bir gariplik var’. Böyle bir gerekçe ile yeniden sayım istiyor. Bırakın yargıç olmayı, herhangi bir kişi böyle bir gerekçeyi kabul edebilir mi?” dedi.

“Islak imzalı tutanaklarda MHP’li ve AKP’li kardeşlerimizin imzaları var. Herkes görüyor o tutanağı. Eğer o tutanaklar seçimin tapusu ise bizim de tek güvendiğimiz bu. Bunları bir tarafa atıp yeniden seçim yapalım diyorlar. Niçin? O zaman bu tutanakları neden tutuyoruz? Neden tutanak tutulurken bir itirazları varsa şerh düşmediler?

“Oyların yüzde 92,30’u sayıldı, YSK verilerine göre 15 bin oyla Ekrem İmamoğlu yine İBB Başkanı seçilmiş durumda.”

Kaynak BBC

Bu haber 48 kez okundu.

Gündem - 9:31 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.