CHP’li belediyeden örnek Doğu Türkistan kararı!

GÜNCEL - Aralık 24, 2019 1:11 pm A A
Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik uygulamalarına bir tepki de CHP’li Yalova Belediyesi’nden geldi. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Doğu Türkistan’da yaşananları gerekçe göstererek, Çin’in Panjin kenti ile kardeş şehir ilişkisini askıya aldı.

CHP’li Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Çin’in Uygur Türklerine yaptığı zulümlere tepkisini ortaya koydu. Salman, Doğu Türkistan’da Türklere yapılan işkenceler nedeniyle Çin’în Panjin kenti ile yürütülen kardeş şehirler ilişkisini askıya aldığını bildirdi.

Salman, “Yalova’da olacak hiçbir etkinliğe Çinlileri ne davet edeceğim, ne de onların davetlerine icabet edeceğim.” dedi.

“İNSANİ SEVİYEYE GELENE KADAR DAVET ETMEYECEĞİM”

Sözcü’de yer alan habere göre Başkan Vefa Salman  şunları söyledi;

Çin tarafından Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yapılan işkence, eziyet, baskı ve dayatma dayanılmaz hale geldi. Oradaki Türkler seslerini ne yazık ki duyuramıyorlar.

Kentimizin Çin’in Panjin kenti ile yıllar önce yapılmış kardeş şehir ilişkileri mevcut. Panjin kentimizin ilk kardeş şehirlerinden biridir. Yalova Belediyesi ve Belediye Başkanı olarak Çin’in Doğu Türkistan’da yaptığı eziyetlere tepki olarak, Panjin kenti ile kardeş şehir ilişkilerimizi askıya aldım.

Uygur Türklerinin yaşam şartları insani seviyeye gelene kadar, bir Çinli kalitesinde hayatlarını idame ettirene kadar bu süreç böyle devam edecektir. Yalova’da olacak hiçbir etkinliğe Çinlileri ne davet edeceğim, ne de onların davetlerine icabet edeceğim.

Bu böyle bilinsin. Olumlu şartlar oluşana kadar bu ilişkiler böyle sürecek” ifadelerini kullandı.

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 262 kez okundu.

GÜNCEL - 1:11 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.