CHP’li Gaytancıoğlu sordu: Topraklarımızı kimler alıyor?

DORUKTÜRK TRAKYA - Eylül 27, 2018 8:08 am A A
CHP Edirne Milletvekili Gaytancıoğlu, Trakya sınırındaki toprakların satıldığını belirterek, “Verimli topraklar başkalarına veriliyor. Çiftçimizin kazanması gerekeni başkaları kazanıyor” dedi.

Türkiye’de AKP iktidarıyla artan toprak satışları ciddi boyutlara ulaşırken, CHP, toprak satışlarının mutlaka araştırılmasını istedi. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Yerli sermaye yatırım yapıyorsa iyi de, arkasında yabancılar var mı, bunun araştırılması gerekiyor. Bundan 10 sene önce Türkiye’de herhangi bir köye gidin toprak alacağım deyin, o köye giremezdiniz. Şimdi satın alabiliyorsunuz. Türkiye’yi bu hale AKP’nin yanlış tarım politikaları getirdi. İnsanlarda tembellik duygusunu AKP iktidarı Türkiye’ye yansıttı. Borçlandırdı insanları, borç batağında ipotek ettiler önce tarlalarını, bu yerleri de şimdi satılıyor. Tüm bunların araştırılması şart” dedi. Trakya’da toprak satışlarının son dönemde artığına dikkat çeken Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Trakya toprakları verimli. Türkiye’de ortalama buğday verimi 280 kilodur ama Trakya’da bu 550 kiloya çıkar. Avrupa ortalamasına yaklaşır. Ayrıca Trakya’daki topraklar, Anadolu’nun diğer illerindeki kadar bölünmüş değildir. Türkiye’de arazi genişliği 55 dekar civarındadır. Trakya’da 80 civarındadır. Genel olarak araziler Türkiye’de 6 parçadır, Trakya’da 4 parçadır. Miras hukuku tüm Türkiye genelinde olduğu gibi burada da var. Daha sonra bir yasa çıktı, bölünmüş halde satılmıyor. Bu kadar verimli, sulamaya müsait, parça sayısı az olan yerlerde, ayrıca yağış tutan yerlerde dikkat çekiyor, cazibe merkezi oluyor. Ayrıca Avrupa’ya yakın, yapacağınız yatırımlarla her yere ulaştırabilirsiniz, pazarlara yakın. Buranın tarım dışına kalması ya da tarım yapmak için arazilerin alınması karlıdır. Trakya’daki topraklar rantı yüksek topraklar. Çiftçide düşük fiyatla ürün sattığı için AKP politikalarından dolayı bu topraklar satılıyor, değerinin biraz daha üzerinde satılıyor.”

İsrail’in toprak satın alarak kurulan bir devlet olduğunun herkes tarafından bilindiğini kaydeden Gaytancıoğlu, “Trakya da Lozan’da savaş tazminatı olarak bize verildi. Trakya’da arazi toplayan kişiler olur da burada bir yapılanma oluşturmak ister mi, bu düşünülebilir” şeklinde konuştu. Trakya’da sınır boyunda toprakların satıldığını dile getiren Gaytancıoğlu, “Sınırın 10 metre, 20 metrelik yer var. Adam burayı satın alırsa 10 bin dekar benim arazim der mi, der, Türk bayrağı yerine Yunan bayrağı asmaya kalkar mı, bilinmez, ama ihtimal. Bu bir tehlikedir. En verimli topraklarınızı başkalarına veriyorsunuz. Çiftçinizin kazanması gerekeni başkaları kazanıyor. Hasıl limanları, başka değerlerimizi satın aldılar karlarını yurt dışına transfer ettiler, bu da olabilir. Toprak sizin ama karı yurt dışına gider, yani bu konunu çok boyutu var” dedi.

Kaynak: Yeniçağ

Bu haber 187 kez okundu.

DORUKTÜRK TRAKYA - 8:08 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.