Çin uzay aracı Ay’ın karanlık yüzüne iniş yaptı

Dünya - Ocak 3, 2019 10:21 am A A

Çin Merkezi Televizyonu (CCTV), geçtiğimiz ay uzaya gönderilen Çang’ı-4 insansız uzay keşif aracının Ay’ın dünyadan görünmeyen karanlık yüzüne yerel saatle 10.26’da başarılı şekilde iniş yaptığını duyurdu. Keşif aracı iniş yaptığı yerden ilk fotoğrafları da gönderdi.

Ay’ın karanlık yönüne inen ilk keşif aracı olan Çang’ı-4, derin uzay gözlemi ve Ay’ın başka bölgelerinde daha çok inceleme olanağı sağlayacak. Bununla beraber keşif aracı Ay’da çeşitli minerallerin incelenmesi ve örnekler toplanması amacıyla da kullanılacak.

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), Çang’ı-4’ün geçtiğimiz hafta Ay’ın karanlık yönüne iniş hazırlığı yaptığını ve bu kapsamda Çinli bilim adamlarının iniş hazırlıkları için görüntüleme aygıtlarını ve ölçüm dedektörlerini denetlediğini açıklamıştı.

Çang’ı-4, 7 Aralık’ta Uzun Yürüyüş 3B roketiyle Ay’daki Von Karman kraterine inmek üzere gönderilmişti.

Ay, radyo sinyallerinin karanlık tarafa erişimini engellemesi nedeniyle o bölgeyle dünya arasında direk etkileşim kurulamıyor. Bu amaçla uzay keşif aracının başarılı inişi derin uzay incelemeleri için dönüm noktası olarak görülüyor.

CNSA da bu engeli ortadan kaldırmak ve Çang’ı-4 ile etkileşim kurabilmek amacıyla Çüeçiao İletişim Uydusu’nu mayıs ayında dünyadan 455 bin kilometre uzaklıktaki İkinci Lagrangian (L2) noktasında tespit edilen yörüngeye göndermişti.

Çin, geçtiğimiz kasım ayında da Ay’ın karanlık tarafını görüntülemiş, yer şekillerinin fotoğraflarını dünyaya aktarmıştı.

Çang’ı-3 insansız keşif aracını da Ay’a 2013’te gönderen Çin, sıradaki insansız keşif aracı Çang’ı-5’i de bu sene Ay’a göndermeyi planlanıyor.

Kaynak Sputnik

Bu haber 43 kez okundu.

Dünya - 10:21 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.