Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM’nin açılışında konuştu

GÜNCEL - Ekim 1, 2018 1:36 pm A A

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’nin yeni yasama döneminde konuştu. Dış politikaya ilişkin kritik mesajlar veren Erdoğan, kritik açıklamalarda bulundu.

Sayın Başkan değerli milletvekilleri TBMM’nin 27. dönem ikinci yasama yılının açışında sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

23 Nisan 1920’den bugüne TBMM’nin çatısı altında görev yapmış tüm vekillerimizi saygıyla yad ediyorum.

Meclisimizin ilk başkanı Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere TBMM üyelerinden ahirete intikal etmiş olanları rahmetle anıyorum

1000 yıldır bu coğrafyada milletimizin bekası uğruna gözlerini kırpmadan hayatlarını feda eden tüm şehitlerimize gazilerimizden dar-ı bekâya intikal etmiş olanlara da rahmet diliyorum.

Son dönemde terörle mücadelede ve 15 Temmuz’da verdiğimiz şehitlerimizin yakınlarıyla gazilerimizi buradan ayrıca selamlıyoruz.

Sınırlarımızın içinde ve dışında tek millet tek bayrak tek vatan tek devlet ülküsü için kahramanca mücadele eden yiğitlerimizin her birine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.

İki defa gazilik unvanıyla şereflenen yüce Meclisimize ve siz değerli milletvekillerimize yeni yasama yılında hayırlı ve başarılı çalışmalar temenni ediyorum.

Değerli milletvekilleri Türkiye 16 Nisan’da tarihi bir halk oylamasına, 24 Haziran’da da yine tarihi bir CB ve milletvekilliği seçimine şahit oldu. 16 Nisan halk oylaması yönetim sistemimizi değiştirdiğimiz bir büyük reformun bir büyük devrimin adıdır. Bu çapta bir dönüşümü pek çok ülke ve halk ancak çok büyük çalkantılar yaşayarak ve bedeller ödeyerek tamamlayabilmiştir. Biz ise Türkiye olarak ve Türk milleti olarak demokrasinin kuralları içerisinde bu önemli değişikliği suhuletle gerçekleştirmeyi başardık.

Siyaset mühendisliği hesaplarının ürünü olarak değil tamamen tarihimizin kendi akışı içerisinde ve halkımızın talebi ve rızasıyla gelişen bir sürecin aşamalarını hep birlikte yaşadık.

Esasen ülkemizde yönetim reformu çabalarının 200 yıla yaklaşan bir geçmişli vardır. Osmanlı döneminde tazminattan ıslahata pek çok deneme yapılmıştır. İstiklal harbinin ardından tercihimizi Cumhuriyet’ten yaptıktan sonra da bu arayış devam etmiştir. Önce tek partili sonra çok partili rejimleri denedik. Maalesef ne yaparsak yapalım darbelere, vesayetlere krizlere engel olamadık. Bu arayışlar son dönemde de sürmüştür. Özellikle 2007’de yaşanan CB seçimi krizi artık yeni bir reformu yeni bir değişimi kaçınılmaz bir hale gelmiştir.

Milletimiz 2007 yılından beri adım adım ilerleyen bu sürecin her aşamasında sağ duyuyla ve ferasetle hareket etmiştir. Bu kritik dönemde ülkemizi rayından çıkarmak, kaosa sürüklemek, içerde ve dışarda başarısızlığa uğratmak isteyenlere hamdolsun fırsat vermedik.

Geçmişten beri sıkça kurulan ve her seferinde Türkiye’nin tökezlemesine sebep olan tuzaklar, bu defa işe yaramadı. Milletimizin birlik ve beraberliğine sahip çıkmasıyla devletimizin tüm erklerinin sergilediği dayanışmayla tüm engelleri aşarak bugünlere geldik.

Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak için yapılan her hamle, ülke olarak yaptığımız daha büyük yatırımlarla karşılık buldu.

Her hal ve şart altında çareyi milletimizde çareyi demokrasimizde ve milli iradenin üstünlüğünde aradık.

Bu haber 87 kez okundu.

GÜNCEL - 1:36 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.