Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu; Yunanistan uluslararası hukuku ihlal ediyor!

DORUKTÜRK ADA - Haziran 13, 2022 4:37 pm A A

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Lefkoşa’da KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ile ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu Yunanistan’a yönelik, “Biz gerginlikten yana değil işbirliğinden yanayız. Yunanistan uluslararası hukuku ihlal ediyor” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lefkoşa’da KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile ortak basın toplantısında konuştu.

Yunanistan ile Adalar gerilimine değinen Bakan Çavuşoğlu, “Biz gerginlikten yana değil işbirliğinden yanayız. Yunanistan’ın uluslararası hukuku ihlal eden adımları var” dedi.

Çavuşoğlu, Rum tarafının son zamanlarda başka ülkelerle gerçekleştirdiği askeri tatbikatlar ve Yunan siyasetçilerinin Türkiye’ye karşı açıklamalarına yönelik soru üzerine Yunanistan’ın, Türkiye-Yunanistan ilişkilerindeki gelişmelere olumsuz yaklaşan taraf olduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar;

Dendias’ın Ankara’daki basın toplantısından önce ben olumsuz bir şey demeyeceğim sizden de beklentimiz bu yönde demesine rağmen, basın toplantısında gergin açıklamalarda bulundu. Olumsuz yaklaşanın kim olduğunu göstermek için bunu söylüyorum.

Yunanistan Başbakanının ABD Kongresi’nde ya da AB’de bizi övmesini beklemiyoruz. Fakat, iki NATO üyesi ülke ve NATO’da güvenlik ile ilgili dayanışma söz konusu. Türkiye’nin alacağı savunma sanayisi ürünlerinin verilip verilmemesi için lobi yapması kabul edilebilir bir davranış değil. F-16’lar için lobi yapılması kabul edilebilir değil. Esas Yunanistan halkı ve Rum halkı burada Türkiye’nin gücüyle ilgili ne diyor. Biz gerginlikten yana değil işbirliğinden yanayız. Yunanistan’ın uluslararası hukuku ihlal eden adımları var, uluslararası topluma gidiyor, ağlıyor. Sorunların bazılarını müzakere ederek çözebiliriz, buna her zaman hazır olduğumuzu gösterdik.

“KKTC İLE BAĞLARIMIZI KİMSE KOPARAMAZ”

Rum medyasında Çavuşoğlu’nun KKTC ziyaretlerine yönelik çıkan “Kışkırtıcı ziyaret” haberlerine yönelik soruyu da yanıtlayan Çavuşoğlu, “KKTC ile Türkiye arasında bağları koparma çalışması olduğunu görüyoruz. Buna yönelik Rum kesiminde kampanyalar yürütülüyor. Şundan herkes emin olsun ki bizim bağlarımız hiç kimse koparamaz. Biz Rum kesimini veya Yunanistan’ı kışkırtmak için burada değiliz, kendi çalışmalarımız var.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu haber 556 kez okundu.
DORUKTÜRK ADA - 4:37 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.