DÜNYA BASININDA ALTILI MASA YORUMU

DORUKTÜRK MERKEZ - Mart 5, 2023 7:59 am A A

Reuters haber ajansı, haberi, “Türkiye muhalefeti seçimde gösterilecek aday sebebiyle bölündü” başlığıyla verdi. Seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılmasının planlandığını hatırlatan Reuters, “bunun ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı durma konusunda ana muhalefet ittifakını zayıflatabileceğini” kaydetti.

İTTİFAK YERLE BİR

Associated Press (AP) haber ajansı, Akşener’in açıklamasını “Türk muhalefeti, ortak aday yüzünden bölündü” başlığıyla duyurdu. Seçimlerin yaklaştığına işaret eden AP, “muhalefet bloğundaki bir bölünmenin Erdoğan için büyük bir ivme anlamına gelebileceğine” işaret etti.

ABD’nin Bloomberg haber sitesi, “Erdoğan karşıtı ittifak, liderlik konusundaki anlaşmazlık sebebiyle yerle bir olmanın eşiğine geldi” başlıklı haberinde, “Erdoğan, muhalefetin uyuşmazlığa düştüğü bir zamanda kontrolde görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg, Akşener’in adımının “üç aydan az bir zaman sonra yapılacak seçimlerde ülkenin en uzun süredir iktidarda olan liderini yerinden etme konusunda elde ettiği nadir şanslardan birine engel olduğunu” yazdı.

GERİLİM KAYNAYARAK TAŞTI

Politico haber sitesi, “Türkiye’nin muhalefet koalisyonundaki gerilimler cuma günü kaynayarak taşma noktasına geldi” diyerek “Eğer partiler hoşnutsuzluklarının üstesinden gelemezse, ittifaktaki çatlak Erdoğan’ın lehine olabilir” yorumunda bulundu.

Konuyu AFP’ye değerlendiren siyasi risk analisti Anthony Skinner, “Akşener’in Kılıçdaroğlu’nu reddetmesi, muhalefetin seçim başarısı ihtimaline önemli bir darbe teşkil ediyor. Akşener, Erdoğan’a tabakta bir hediye sundu” dedi.

Almanya’nın Der Standard haber sitesi, haberinde “Erdoğan karşıtı ittifak çöktü” başlığına yer verdi.

ÇATLAK, ERDOĞAN’A DESTEK

İngiltere’nin Financial Times (FT) gazetesi, “Türkiye’nin muhalefet ittifakındaki çatlağın Erdoğan’a bir destek anlamına geleceğine” işaret etti. Açıklamanın “muhalefetin Erdoğan’ı yenme konusundaki ortak iddiasını kaosa sürüklediğini” yazdı.

Middle East Eye (MEE) haber sitesi de konuyla ilgili haberini “Muhalefet ittifakı, cumhurbaşkanı adayı sebebiyle bölündü” başlığıyla verdi.

ABD’nin The Wall Street Journal gazetesinin İstanbul muhabiri Jared Malsin de Twitter’dan paylaştığı mesajda, “Türkiye’nin muhalefet koalisyonu çatlıyor. Bu durum Erdoğan’a mayısta düzenlenmesi beklenen seçimlerde devasa bir avantaj sağlıyor olabilir” dedi.

 

Bu haber 1575 kez okundu.
DORUKTÜRK MERKEZ - 7:59 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.