Erdoğan açıkladı: “Muhtar maaşlarının asgari ücretin altında kalmasına gönlümüz razı olmadı”

DORUKTÜRK EGE - Ocak 19, 2022 2:36 pm A A

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen Muhtarlar Toplantısı’nda muhtar maaşlarını asgari ücret seviyesine çekme kararı aldıklarını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Beştepe Sergi Salonu’nda düzenlenen Muhtarlar Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, muhtar maaşlarını asgari ücret seviyesine, 4 bin 250 liraya yükseltme kararı aldıklarını açıkladı.

Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şu şekilde:

 • “Muhtar maaşlarının asgari ücretin altında kalmasına gönlümüz razı olmadı. Yaptığımız değerlendirme neticesinde muhtar maaşlarını asgari ücret seviyesine,4 bin 250 liraya yükseltme karar aldık.
 • Muhtarlar candır, triliçeleri niye yemediniz… Muhtarlarımız yoldaştır, sırtını yaslayacağınız dağdır, sizleri özlemişiz.
 • 19 Ekim tarihini Muhtarlar Günü olarak belirledik. Muhtarların özlük haklarında SGK primlerinin devlet tarafından ödenmesi, maaşlarının artırılması, silah ruhsatı harcı muafiyeti gibi pek çok iyileştirmeler yaptık. Sizlere bir de müjde vermek istiyorum. Bilindiği gibi hükümete geldiğimizde muhtar maaşları 97 liracık. Bu yılbaşı itibariyle 3 bin 392 lira seviyesine çıkarmıştık. Ayrıca 1726 tutarındaki SGK primlerini de karşılamaya başlamıştık. Silah ruhsatı harcının da 10 bin 359 lira olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bununla birlikte muhtar maaşlarının asgari ücretin altında kalmasına gönlümüz razı olmadı. Muhtar maaşlarını asgari ücret seviyesine yükseltme kararı aldık.
 • Bir başka önemli çalışmamız da muhtarlık hizmet binalarıyla ilgilidir. Mahalli mimariye uygun şekilde inşa edeceğimiz muhtarlık binalarıyla ilgili proje çalışmalarını tamamladık, inşasına yakında başlıyoruz. Ankara’da muhtar konukevini de 19 Ekim’de hizmete açıyoruz.
 • Bankalardaki hesaplarını kur korumalı mevduata çevirenlerin sayısı her gün artıyor. Ülkeyi sıkıntıya sokma pahasına, türlü yollara girenler aç gözlülüklerinin bedelini ödeyecek.
 • Kur gibi enflasyonun köpüğünü de alacağız.

 • Piyasalarda dengesiz döviz talebinden kaynaklanan sıkıntı yaşanmayacak.

  ‘KARDEŞLİK’ MESAJI

  • Önce elinizdeki belediyelerle gelin de bizim muhtar kardeşlerimize oralardan destek verin de görelim. Elinizdeki belediyelerde buyrun elinizi tutan mı var? Ücretsiz elektrik verin. Bir defa elektrik olayı belediyelerin mi elinde? Belediye ile alakası yok. Böyle bir yalan söyleyen ana muhalefetin başıdır. Dürüstlük bunların semtine uğramamış. Bu oyunları muhtarlar bozacak.”

   Kaynak: CUMHURİYET

Bu haber 556 kez okundu.
DORUKTÜRK EGE - 2:36 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.