Erdoğan: Bilkent Şehir Hastanesi aralıkta açılacak

Gündem - Kasım 7, 2018 12:23 pm A A

Türkiye’nin sağlık alanında hızlı bir millileşme ve yerlileşmeye ihtiyacı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Artık istiyoruz ki tomografimizi, ultrasonografiyi, MR’ımızı biz üretelim. Bunları Türkiye yapar, bu beyin gücüne sahibiz” diye konuştu. Erdoğan Bilkent’teki şehir hastanesinin aralık ayında açılacağını duyurdu.

 

Gülhane Külliyesi Spor Salonu’nda Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin akademik yıl açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ankara dev bir şehir hastanesine kavuşmuş olacak” dedi.

Bilkent’teki şehir hastanesinin aralık ayında açılacağını duyuran Erdoğan, sağlıkta millileşme konusunu en az savunma sanayisi kadar kritik ve önemli gördüklerini söyledi.

Erdoğan, “Artık istiyoruz ki tomografimizi, ultrasonografiyi, MR’ımızı biz üretelim. Bunları Türkiye yapar, bu beyin gücüne sahibiz. Şimdi biz uluslararası camiadan da ülkemizde ortak üretime girebilecek marka firmaları davet ediyoruz ve olumlu yaklaşımlar var, bu adımları ülkemizde atacağız” diye konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

— Sağlık, bizim 16 yıldır üzerinde hassasiyetle durduğumuz, en çok yatırım yaptığımız ve hamdolsun en güzel neticeleri de aldığımız alanların başında geliyor. Parası olan sağlık sigortasının bedelini kendisi ödüyor buna imkanı olmayanın primini ise devlet ödüyor. Özel hastaneler için bir fark ücreti ödenmesi gerekiyor ama bu rakam verilen hizmete uygun bir bedel olarak belirleniyor.

​’SAĞLIK TURİZMİNDE ÇOK CİDDİ SIÇRAMA YAPACAĞIZ’

— Senet imzalayan, arka kapıdan kaçmak zorunda bırakılan insanlar vardı. Devlet hastaneleri sigortalıydı, memurdu derken 40 yamalı bohça gibi hizmet vardı. Hastanelerde sefalet görüntüsü vardı. Bir odada 6 hasta, bir tuvalet. Oralara girdiğiniz zaman sağlam girer, hasta çıkardınız. Büyükşehirlerimizden en küçük yerleşim birimlerine kadar tüm hastanelerimizi tetkik tahlil ve tedaviler için gereken en modern cihazlarla donattık. Çarpık sağlık sistemini tümüyle değiştirdik. Vatandaşların tamamını genel sağlık sigortası kapsamına aldık.

– Şehir hastanelerimizle birlikte sağlık turizminde çok ciddi sıçrama yapacağız. Türkiye’nin sağlık alanında hızlı bir millileşmeye, yerlileşmeye ihtiyacı vardır.

— Artık istiyoruz ki tomografimizi, ultrasonografiyi, MR’ımızı biz üretelim. Bunları Türkiye yapar, bu beyin gücüne sahibiz. Şimdi biz uluslararası camiadan da ülkemizde ortak üretime girebilecek marka firmaları davet ediyoruz ve olumlu yaklaşımlar var, bu adımları ülkemizde atacağız.

— (Sağlıkta millileşme) Bu konuyu en az savunma sanayimiz kadar kritik ve önemli görüyoruz.

— Eskiler sadece uzun değil sağlıklı hayırlı bir ömür isterlerdi. Sağlık kısmında en büyük sorumluluk önce hocalarıma sonra siz öğrencilere düşüyor.

 

Kaynak Sputnik

Bu haber 28 kez okundu.

Gündem - 12:23 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.