Erdoğan: Türkiye’nin dışlandığı bir F-35 projesi çökmeye mahkumdur

GÜNCEL - Nisan 30, 2019 2:09 pm A A

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile yaşanan F-35 gerilimine dair, “Türkiye’nin dışlandığı bir F-35 projesi tamamiyle çökmeye mahkumdur” ifadesini kullandı. Erdoğan, “Türkiye, siyasi, diplomatik ve ekonomik alanda olduğu gibi savunma alanında da hiçbir dayatmayı kabul etmemiştir, etmeyecektir” ifadelerini kullandı.

İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen IDEF’19 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayinde tasarımdan üretime bütün aşamalarda söz sahibi olma hedefine adım adım yaklaşıldığını söyledi.

“Biz tarih boyunca içinde yer aldığı tüm ittifakların hukukuna sadık kalmış, üzerine düşenleri yapmış bir ülkeyiz” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:
“Mesela, sınırlarımızda yaşadığımız tacizler sebebiyle hava savunma sistemlerine ihtiyaç duyduğumuzda ilk başvurduğumuz yer, müttefiklerimiz olmuştur. Ama maalesef bu yöndeki taleplerimiz ya tümden cevapsız kalmış ya da işi yokuşa sürme anlamına gelen şartlar önümüze konmuştur. Rusya ile vardığımız S-400 anlaşmasının gerisinde işte böyle bir süreç vardır. F-35’ler konusunda da benzer dayatmaya maruz kalıyoruz. Bizi dışlamaya çalışanların bu işin sonunun nereye varacağını göremediklerini görüyoruz. Türkiye’nin dışlandığı bir F-35 projesi tamamen çökmeye mahkumdur.”

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

‘TÜRKİYE HİÇBİR DAYATMAYI KABUL ETMEMİŞTİR, ETMEYECEKTİR’

  • Savunma sanayinde tasarımdan üretime bütün aşamalarda söz sahibi olma hedefimize adım adım yaklaşıyoruz. Bazıları Türkiye’nin geçmişinin 1 asırdan ibaret sanıyor. Dünya bugün adeta diken üzerindedir. Tek taraflı güç kullanma ve yaptırım tehditleri giderek daha sık başvurulan bir yol haline geldi.
  • Suriye’de bir terör örgütüne bize parayla verilmeyen silahların yığıldığını üzüntüyle takip ediyoruz. Türkiye, siyasi diplomatik ve ekonomik alanda olduğu gibi savunma alanında da hiçbir dayatmayı kabul etmemiştir, etmeyecektir.
  • Bugün Türkiye, silahlı ve silahsız insansız hava araçları konusunda dünyada söz sahibi bir konuma gelmiştir. Şimdi biz kendi milli muharebe uçağımızı üretecek adımları da hızla atmaya başladık. İnşallah, Hava Kuvvetlerimizin bundan sonraki filolarında ağırlık kendi milli muharebe uçaklarımızdan oluşacaktır.

‘ÜRETTİĞİMİZ BOMBALARIN GÜCÜ KARŞISINDA ŞAŞKINLIKLARINI GİZLEYEMİYORLAR’

  • Biz tarih boyunca içinde yer aldığı tüm ittifakların hukukuna sadık kalmış, üstüne düşenleri yapmış bir ülkeyiz. Mesela, sınırlarımızda yaşadığımız tacizler sebebiyle hava savunma sistemlerine ihtiyaç duyduğumuzda ilk başvurduğumuz yer, müttefiklerimiz olmuştur. Ama maalesef bu yöndeki taleplerimiz ya tümden cevapsız kalmış ya da işi yokuşa sürme anlamına gelen şartlar önümüze konmuştur.
  • Zırh, optik, yazılım, motor, simülasyon, patlayıcı teknolojileri başta olmak üzere, ülkemizin önünü kesmek için araç olarak kullanılan her hususta, kendimizin ve dostlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak altyapıyı kurmakta kararlıyız.
  • Uçaklarımızda kullandığımız bombaları bize vermemek için kırk takla atanlar şimdi ürettiğimiz bombaların gücü ve ekonomikliği karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar.

Kaynak Sputnik

Bu haber 355 kez okundu.

GÜNCEL - 2:09 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.