Erdoğan: Ülkemizi dış ticaret fazlası veren bir ekonomiye dönüştürmeyi hedefliyoruz, bunu yaparız

GÜNCEL - Nisan 30, 2019 1:43 pm A A

“Türkiye olarak 2023 hedeflerimize ulaşmamız için önümüzde 4 yıllık kesintisiz icraat dönemi var” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizi dış ticaret fazlası veren, bir diğer ifadeyle cari fazla veren bir ekonomiye dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bunu yaparız” ifadesini kullandı. Erdoğan, “Büyümemizi 2021 yılına geldiğimizde tekrar yüzde 5’in üstüne çıkarmakta kararlıyız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen 4. Ticaret Müşavirleri Konferansı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim atmosferine rağmen tarihin en yüksek ilk çeyrek ihracatının gerçekleştirildiğini söyledi.

Erdoğan, “2019 yılında 182 milyar dolar, 2023’te ise 500 milyar dolarlık bir ihracat rakamı hedefliyoruz” dedi.

“Türkiye olarak son 17 yılda tarihi nitelikli reformlara, rekorlara imza attık” diyen Erdoan, “Bu süreçte Türk ekonomisinde ciddi bir paradigma değişikliğine gittik. Daha önce münasebetlerimizin sınırlı kaldığı bölgelere önem verdik. Afrika ve Latin Amerika açılımları sayesinde hem yerleşik kalıpları kırdık hem de toplumumuzdaki ön yargıları değiştirdik” şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

’50 MİLYON TURİSK RAKAMINA ULAŞACAĞIMIZA İNANIYORUM’

  • Bu ayın başından şu ana kadar yaklaşık 160 teröristi etkisiz hale getirdik. ‘İnlerine gireceğiz’ dedik ve şu anda giriyoruz. Onlar kaçacak biz kovalayacağız. Milletimin huzurunu kaçıranların huzurunu kaçırmakla kalmaz onları açtıkları çukurlara gömeriz ve gömeceğiz.
  • Seçim atmosferine rağmen bu dönemde tarihimizin en yüksek ilk çeyrek ihracatına imza attık. 2019 yılında 182 milyar dolar, 2023’te ise 500 milyar dolarlık bir ihracat rakamı hedefliyoruz.
  • 2019 yılında 50 milyon turist rakamına ulaşacağımıza inanıyorum. Bizim bir özelliğimiz var, dört mevsim turizme açık bir ülke haline geldik daha önce bu yoktu, şimdi var.

‘BÜYÜMEMİZİ YENİDEN YÜZDE 5’İN ÜZERİNE ÇIKARMAKTA KARARLIYIZ’

  • Türkiye olarak son 17 senede tarihi nitelikli reformlara, rekorlara imza attık. Bu süreçte Türk ekonomisinde ciddi bir paradigma değişikliğine gittik. Daha önce münasebetlerimizin sınırlı kaldığı bölgelere önem verdik. Afrika ve Latin Amerika açılımları sayesinde hem yerleşik kalıpları kırdık hem de toplumumuzdaki ön yargıları değiştirdik.
  • Türkiye’nin yeni vizyonunun ete kemiğe büründüğü alan dış ticarettir. Türkiye olarak 2023 hedeflerimize ulaşmamız için önümüzde 4 yıllık kesintisiz icraat dönemi var. Ülkemizi dış ticaret fazlası veren, bir başka ifadeyle cari fazla veren bir ekonomiye dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bunu yaparız.
  • 2017 yılında yüzde 5.6 olan cari açığımızın milli gelire oranını 2021’e geldiğimizde yüzde 2.6’ya kadar düşürmeyi planlıyoruz. Büyümemizi 2021 yılına geldiğimizde yeniden yüzde 5’in üzerine çıkarmakta kararlıyız.

Kaynak Sputnik

Bu haber 250 kez okundu.

GÜNCEL - 1:43 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.