Erdoğan: Venezüella’yı ülkemizin ortağı olarak görüyorum

GÜNCEL - Aralık 4, 2018 6:50 am A A

Erdoğan “Ağır ekonomik saldırıya maruz kalan bir ülke olarak küresel ticaret sisteminin parametrelerini yok sayan keyfilikleri tasvip etmiyoruz” dedi.

 

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından resmi törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Maduro ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, “Referandumlarla birlikte 16 seçime girdim. Hepsinde kazandım. Batı’da diktatör derler, bazı yerlerde de sultan. Biz bunları kafamıza takmıyoruz. Biz kiminle dostluk kuracağımızı, kiminle ticari ilişkilerde bulunacağımızı bir yerlerden izin alarak mı yapacağız?” dedi. Maduro ise Türkiye ile büyük bir tarih yazacaklarını belirterek, “Kalbimizi size açtık. Ziyaretinizde bir çok anlaşmayı imzaladık. Beraber büyük bir tarih yazacağız, bir tarihe imza atacağız” ifadesini kullandı. Öte yandan, Erdoğan, FETÖ bünyesinde Venezuela’da faaliyet gösteren 2 okulun kapatılarak Maarif Vakfına devredildiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Caracas’ta bir cami inşaatı için yer talebinde bulundum, Maduro da bunu uygun buldu. Venezuela Filistin davasının en önemli destekçilerinden birisidir. ” dedi.

ERDOĞAN RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, atlı birlik eşliğinde törenin gerçekleştirileceği Miraflores Sarayı’na gelişlerinde Venezuela Devlet Başkanı Maduro ve eşi Cilia Flores tarafından karşılandı.

KATİBİM TÜRKÜSÜNÜ SÖYLEDİLER

Erdoğan ve Maduro’nun tören alanındaki yerlerini almalarının ardından iki ülke milli marşları çalındı ve top atışı yapıldı. Tören kıtasındaki askerler bu sırada iki ülke marşlarını söyledi. Tören kıtasını selamlayan Erdoğan ve Maduro, Türk ve Venezuela bayrakları taşıyan çocukların yanına giderek fotoğraf çektirdi. Bu sırada gençlerden oluşan orkestra “Katibim” türküsünü icra etti.

Erdoğan ve Maduro, heyetlerini birbirine takdim ettikten sonra baş başa ve heyetler arası görüşmeye geçti. Karşılama töreninde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da yer aldı.

ERDOĞAN-MADURO ORTAK BASIN TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan buradaki programının ardından Maduro ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Caracas’ta bir cami inşaatı için yer talebinde bulundum, Maduro da bunu uygun buldu. Venezuela Filistin davasının en önemli destekçilerinden birisidir. ” dedi.

MADURO: BERABER BÜYÜK BİR TARİH YAZACAĞIZ

Maduro, “Ülkemize yapılan bu ziyaret bizim için anlam taşıyor. Uzun bir mücadele döneminden geçtik. Halkımız baş kaldırdı, isyan etti. Türk toplumuna kucağımızı açtık. Ertuğrul bey ile bir tarih. Bunları seyrediyoruz. Kalbimizi size açtık. Ziyaretinizde bir çok anlaşmayı imzaladık. Beraber büyük bir tarih yazacağız, bir tarihe imza atacağız. Bunu yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

SORU-CEVAP

MADURO: TÜRKİYE BİZİM YOL ARKADAŞIMIZ

Maduro, “Altın üretimi, demir, elmas yatırımlarından bahsettik. Venezuela her türlü, yatırıma hazır. Biz burada bir devrim yaptık. Eğitim ve kültür alanında işbirliği anlaşması imzaladık. Türk firmaları uydu binalar inşa etti. Bu bir konut devrimi oldu. Yolumuza daha güçlü ve kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Türkiye bizim yol arkadaşımız oldu.” ifadesini kullandı.

ERDOĞAN: 2 OKUL KAPATILARAK MAARİF VAKFINA DEVREDİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü FETÖ bünyesinde Venezuela’da faaliyet gösteren 2 okulun kapatılarak Maarif Vakfına devredildiğini bildirerek, “Terör örgütü FETÖ’nün 160 ülkede faaliyeti var. Bunlardan birisi de Venezuela ile. Ben bunu bildirince burada 2 okul kapatıldı. Bazı adımları kendileriyle paylaştık. Bu bizim dostluğumuzun en büyük nişanesidir. Sosyal aktiviteler noktasında çocuk ve gençlerden oluşan büyük bir konser ekibini gördüm. Sordum, kaç kişi olduğunu. ‘Bir milyon 48 bin Venezuela geneline bu şekilde yetiştirdiğimiz çocuğumuz var’ dedi. Bu sosyal devlet anlayışında muhteşem bir tablo. Darısı başımız” dedi.

“BATI’DA DİKTATÖR DERLER, BAZI YERLERDE DE SULTAN”

Erdoğan, “Demokrasiye inanmış bir insan olarak, insan planında bir başka irade görmüyorum. Referandumlarla birlikte 16 seçime girdim. Hepsinde kazanmış bir genel başkanım. Batı’da diktatör derler, bazı yerlerde de sultan. Biz bunları kafamıza takmıyoruz. Halkımız bizi işin başına getirdiyse biz güçlüyüz. Bizi birileri iş başına getirmedi. Bize de suikast girişiminde bulundular. FETÖ denen çete bunu yaptı. Bunları biz yaşadık. Bunlar karşı ciddi operasyonlar yaptık, yapıyoruz.” diye konuştu.

“BİRİLERİNDEN İZİN ALARAK FAALİYETTE BULUNMAYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz kiminle dostluk kuracağımızı, kiminle ticari ilişkilerde bulunacağımızı bir yerlerden izin alarak mı yapacağız? Eğer biz bağımsız bir ülkeysek, halkının iradesiyle hareket eden bir ülkeysek… Benim nüfusum 81 milyon, halkımın iradesiyle iş başına gelmişiz, biz birilerinden icazet, izin alarak faaliyette bulunmadık bugüne kadar, bundan sonra da bulunmayız. Bizim izin alacağımız tek merci vardır, o da halkımızdır” diye konuştu.

Venezuela’ya resmi ziyaret gerçekleştiren Erdoğan, başkent Caracas’taki temaslarına başladı. Bu doğrultuda ilk olarak Simon Bolivar Anıt Mezarı’nı ziyaret eden Erdoğan, burada Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, anıt önünde ellerindeki Türk ve Venezuela bayraklarıyla kendisini bekleyen çocukları selamlayarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Anıt mezarın bulunduğu binaya geçen Erdoğan, Venezuela Senfoni Orkestrası tarafından iki ülke milli marşlarının icrası sonrasında anıt mezara çelenk bıraktı.

Anıt hakkında yetkililerden bilgi alan ve şeref defterini imzalayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şeref defterine şunları yazdı:

“Türkiye’den Venezuela’ya Cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk resmi ziyareti gerçekleştiriyor olmanın büyük onur ve mutluluğunu yaşıyorum. Latin Amerika’nın bağımsızlık mücadelesinin sembolü Venezuela halkının efsanevi lideri Simon Bolivar’ı anıt mezarının başında saygıyla yad ediyorum.”

SİMON BOLİVER KILICI VE EL LİBERTADOR NİŞANI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, iki ülke arasında gerçekleştirilen iş birliği anlaşmaları imza törenine katıldı. Tören sonrası Maduro tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “El Libertador” nişanı ve Simon Bolivar’ın kılıcı takdim edildi.

ERDOĞAN: VENEZÜELLA’YI ÜLKEMİZİN ORTAĞI OLARAK GÖRÜYORUM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Venezuela’da açıklamalarda bulundu. Tarihi bir ziyarete şahitlik edildiğini belirten Erdoğan, “Tarihi bir ziyarete şahitlik ediyoruz. Ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamasını bekliyorum. Venezüella’yı ülkemizin ortağı olarak görüyorum. Venezüella ile ekonomik ilişkilerimiz güçlü bir potansiyel barındırıyor. Venezüella ile işbirliğimizi geliştirmeye gayret ediyoruz. İş adamlarımızdan büyük beklentilerimiz var” dedi.

“Türkiye ekonomisi, sahip olduğu sağlam temeller üzerinde tüm engelleme girişimlerine ve saldırılara rağmen güçlü bir performans sergiliyor” diyen Başkan Erdoğan, “Son aylarda ağır ekonomik saldırıya maruz kalan bir ülke olarak, küresel ticaret sisteminin parametrelerini yok sayan keyfilikleri tasvip etmiyoruz” şeklinde konuştu.

ALTIMIZDA BÜROKRATİK OLİGORŞİ VAR, BAŞKANLAR OLARAK BUNA FIRSAT VERMEMEMİZ LAZIM’

Erdoğan, “İki ülke olarak bu aşamaya gelene kadar çok badireler atlattık. Ziyaretim vesilesiyle bu toplantının düzenleniyor olmasını çok önemsiyorum. Maduro ile yakın işbirliği içerisinde olacağız. Bu güçlü birliği bazı tarafların rahatsız ettiğinin farkındayım. İslam düşmanlığının attığı bir dönede sayın Maduro’nun örnek tavrı son derece kıymetli. Venezüella halkının iradesini gasp etmeye yönelik girişimleri asla kabul etmiyoruz. Altımızda bizim bürokratik oligarşi vardır. Bizler de başkanlar olarak bürokratik oligarşiye fırsat vermemeliyiz. Yoksa avuçlarında oynatırlar. Bütün bu işbirliğini en iyi şekilde sürdürmemiz lazım” diye konuştu.

‘LATİN AMERİKA VE KARAYİPLER BÖLGESİ İLE TİCARİ İLİŞKİLERİMİZDE SON 10 YILDA ÖNEMLİ MESAFELER ALDIK’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Venezüella’dan Türkiye’ye gelişler daha da artacaktır. Paraguay’da açtığımız büyükelçilik ile bölgedeki büyükelçilik sayımızı 16 ya yükselttik. Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde ticari ilişkilerimizde son 10 yılda önemli mesafe aldık. Siyasi meselelerde bir halkın toptan cezalandırarak çözüme kavuşturulamayacağı geçmişte yaşanan olaylarla ortadadır. Türkiye olarak kural temelli şeffaf bir ticaret ile tüm ülkeler ile önyargısız bir tutum benimsiyoruz. Bugün, karşı karşıya olduğumuz en önemli sorunların başında terör gelmektedir” ifadesini kullandı.

ERDOĞAN’DAN SİMON BOLİVAR ANIT MEZARI’NA ZİYARET

Öte yandan Simon Bolivar Anıt Mezarı’nı ziyaret eden Erdoğan, anıt önünde ellerindeki Türk ve Venezuela bayraklarıyla kendisini bekleyen çocukları selamlayarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Anıt hakkında yetkililerden bilgi alan ve şeref defterini imzalayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şeref defterine şunları yazdı:

“Türkiye’den Venezuela’ya Cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk resmi ziyareti gerçekleştiriyor olmanın büyük onur ve mutluluğunu yaşıyorum. Latin Amerika’nın bağımsızlık mücadelesinin sembolü Venezuela halkının efsanevi lideri Simon Bolivar’ı anıt mezarının başında saygıyla yad ediyorum. Başkentimiz Ankara’nın en merkezi caddesinden birine ismini vererek hatırasına sahip çıktığımız El Libertador, geride bıraktığı eşsiz miras ile Venezuela ve Latin Amerika ile beraber tüm dünya genelinde bağımsızlık ateşini harlamaya devam edecektir.”

 

Kaynak MilliGazete

Bu haber 73 kez okundu.

GÜNCEL - 6:50 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.