Erdoğan’dan Trump’a destek mesajı

GÜNCEL - Ocak 15, 2019 6:36 am A A

ABD Başkanı Trump’ın skandal Türkiye çıkışının sonrasından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump telefonda görüştü. Görüşmede sırasında Erdoğan’ın, Trump’a Suriye’den çekilme konusu ile ilgili destek mesajı verdiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ile dün akşam bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Trump’ın Türkiye’ye yönelik skandal çıkışı sonrasında gerçekleştirilen görüşmede, Erdoğan’ın Trump’a Suriye’den çekilme konusu ile ilgili destek mesajı verdiği belirtildi. Cumhurbaşkanlığından görüşmeye dair yapılan açıklamada “Türkiye olarak NATO müttefikimiz ABD’ye her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu hatırlatmışlardır” ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Sayın Donald Trump ile bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.”

“Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye’de yaşanan son gelişmeler ele alınmıştır.”

“Sayın Cumhurbaşkanımız, mevkidaşının Suriye’den çekilme kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, bu çerçevede Türkiye olarak NATO müttefikimiz ABD’ye her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu hatırlatmışlardır.

“Bölgede otorite boşluğu meydana gelmemesi amacıyla Münbiç Yol Haritası’nın tamamlanması, bunun dışında çekilme kararının hayata geçirilmesini engellemek isteyen unsurlara fırsat verilmemesi gerekliliğinin altını çizen iki lider, kamuoyuna yönelik sağlıklı iletişimin önemine değinmişlerdir.”

“Sayın Cumhurbaşkanımız ve ABD Başkanı Sayın Trump, Suriye’nin toprak bütünlüğü temelinde ülkenin kuzeyinde terörden arındırılmış güvenli bir bölge oluşturulması fikrini de ele almışlardır.”

Sayın Cumhurbaşkanımız görüşmede, Türkiye’nin Kürtlerle hiçbir sorunu olmadığını, ülkemizin amacının ulusal güvenliğine tehdit oluşturan terör örgütleri DEAŞ, PKK ve PKK’nın Suriye uzantıları ile mücadele etmek olduğunu vurgulamışlardır. Görüşmede ikili ekonomik ilişkilerin ileri seviyelere yükseltilmesi hususunda mutabık kalmışlardır.”

TRUMP NE DEMİŞTİ?

ABD Başkanı Trump, Türkiye’nin Fırat’ın Doğusu’na gerçekleştirmeyi planladığı olası bir operasyon için “Eğer Türkiye Kürtleri vurursa, Türkiye’yi ekonomik yönden mahvederiz” ifadelerini kullanarak, YPG/PKK’ya sahip çıkmıştı.

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 61 kez okundu.

GÜNCEL - 6:36 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.