Fransa: Doğu Akdeniz ‘Türk Denizi’ değil

DORUKTÜRK ADA - Aralık 15, 2021 12:02 pm A A

Suların durulmadığı Doğu Akdeniz’le ilgili olarak Fransa’dan yeni bir açıklama geldi. Fransa Senato Başkanı, “Doğu Akdeniz Türk denizi değil!” dedi.

Türkiye ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında Yunanistan’ın da dahil olduğu Doğu Akdeniz gerginliği sürerken, Atina’yı ziyaret eden Fransa Senato Başkanı Gerard Larcher’dan Rum tarafına destek geldi.

Atina’da Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’le bir araya gelen Larcher, Yunanistan Gazetesi Kathimerini’yle röportajında “Doğu Akdeniz Türk Denizi değil!” dedi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi sınırlarının aynı zamanda Avrupa Birliği’nin sınırları olduğunu söyleyen Fransız Yetkili, Fransa ve Yunanistan arasındaki askeri işbirliğinin bölgeye istikrar getiren bir faktör olduğunu kaydetti.

Doğu Akdeniz’le ilgili Türkiye’den gelen tepkilere dair konuşan Fransa Senatosu Başkanı Larcher, şunları söyledi:

“Doğu Akdeniz ve Akdeniz’in tamamı bir Türk denizi değil. Etimolojik olarak ‘bizim deniz’ demek ve bizler Akdeniz’e kıyısı olan komşu ülkeleriz. Doğu Akdeniz’de istikrar için özellikle Yunanistan’a ihtiyacımız var.”

FRANSA BÖLGEYE AMİRAL GEMİSİ GÖNDERMİŞTİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçen sene Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama faaliyetlerine karşı çıkmış, ardından ülkenin savaş uçakları eşliğinde bölgeye amiral gemisi göndermesi tansiyonu daha da yükseltmişti.

Fransa ve Yunanistan, geçen eylül ayında askeri ve savunma işbirliği anlaşmasına imza atmış, Türkiye anlaşmaya tepki göstermişti.

Kaynak: Sözcü

 

 

 

Bu haber 544 kez okundu.
DORUKTÜRK ADA - 12:02 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.