Google, Huawei ile anlaşmasını sınırladı!

Dünya - Mayıs 20, 2019 8:23 am A A

ABD Başkanı Trump’ın bazı yabancı telekomünikasyon şirketlerinin ABD’li firmaların teknolojilerini kullanmasını yasaklama kararının sonrasında Google, Çinli şirket Huawei’nin Android lisansını iptal etti.

Amerika Başkanı Donald Trump, kendine yabancı üreticilerin telekomünikasyon alışverişlerini yasaklama yetkisi vermişti. Bu yetkiyle birlikte Trump, milli güvenlik tehlikesini bahane göstererek, herhangi bir senato onayı ya da görüşmesinden geçmeden direkt olarak Amerikalı şirketlerin yabancı üreticilerle alışveriş yapmasını yasaklayabiliyordu. İlk olarak uzun süredir devam eden 5G dağıtımı sebebiyle alındığı düşünülen bu karar, şimdi Google ve Android lisansının iptaliyle devam ediyor.

Google’ın çatı şirketi olan Alphabet, Huawei ile yazılım, donanım ve teknik servis hizmetlerini içeren anlaşmayı indirgediğini açıkladı.

Alphabet’in aldığı karar gereği bundan sonraki Huawei telefonlarında Google’ın geliştirdiği Android yazılımı güncellenemeyecek; bu telefonların, uygulama yüklenmesini sağlayan Google Play, e-mail hizmeti Gmail veya video uygulaması YouTube’a da erişimi olmayacak.

Şimdiki Huawei telefonlarında ise bu hizmetler olduğu gibi kullanılmaya devam edecek.

Reuters’a konuşan bir kaynak, Huawei’nin yanlızca Android yazılımının halka ve geliştiricilere açık olan hizmetlerini kullanmaya devam edebileceğini, diğer hizmetlerine erişimin kesileceğini söylemişti.

Bu haberin üstüne Alphabet şirketinin sözcüsü bir açıklama yaptı; Amerikan hükümetinin aldığı kararlara uyduklarını söyleyerek şu an Huawei telefonlarda bu hizmetleri kullanan kişilerin ise devam edebileceğini belirtti.

Bu durumun Huawei’nin Çin dışındaki akıllı telefon operasyonlarını etkileyebileceği belirtiliyor.

KENDİ YAZILIMINI GELİŞTİRİYOR

Huawei ise son birkaç senedir Android sistemini kullanmasının engellenmesi takdirinde kendi yazılımını devreye sokmak amacıyla bir teknoloji üstünde çalıştıklarını açıklamıştı.

Çin’de kullanılan bazı modellerinin bu yazılıma ait teknolojileri kullandığı belirtiliyor.

Huawei’nin Çin’deki operasyonları zaten Google uygulamaları yasak olduğu için bu durumdan etkilenmeyebilir fakat şirketin en büyük ikinci pazarı olan Avrupa’da bu durumun nasıl bir zarara yol açabileceği henüz kestirilemiyor.

GOOGLE’IN KARARI TRUMP’IN KARARNAMESİ SONRASI GELDİ

Trump geride bıraktığımız hafta içerisinde imzaladığı başkanlık emrinde, açıkladığı kara listede yer alan yabancı şirketlerin, hükümet izni olmadan Amerikalı şirketlerin geliştirdiği teknolojiyi kullanamayacağını açıklamıştı.

Dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi Huawei de bu listede yer alan şirketler arasına eklendi.

Son aylarda aralarında İngiltere’nin de bulunduğu bazı Batı ülkeleri, Huawei ürünleri ile alakalı güvenlik endişelerini dile getiriyordu.

Çin’in Huawei teknolojisini casusluk amacıyla kullanabileceği kaydediliyor.

Washington, müttefiklerine, Huawei’in 5G teknolojisini kullanmamaları konusu ile alakalı da baskı yapıyor.

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 108 kez okundu.

Dünya - 8:23 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.