İSTANBUL’DA DEPREM SEFERBERLİK PLANI

DORUKTÜRK MERKEZ - Mart 2, 2023 8:56 am A A

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir araya getirdiği Deprem Bilim Üst Kurulu’nun çalışmaları doğrultusunda İstanbul Deprem Seferberlik Planı hazırlandı.

Hazırlanan planda, kenti bekleyen büyük depreme karşı geniş ölçekte bir yol haritası çıkarıldı. Bilim insanlarının, meslek örgütleri temsilcilerinin ve siyasilerin katıldığı toplantıda İmamoğlu, “Artık hayatımıza eskisi gibi devam edemeyiz” dedi.

İBB Başkanı şunları söyledi:

“Artık hayatımıza eskisi gibi devam edemeyiz. Biz bugün itibarıyla İBB olarak inisiyatif alıyoruz, düzen değiştiriyoruz. Düzen değiştirmek cesaret ister. Cesur olabilmek için, önce yanlış giden düzenin bir parçası olmaktan kurtulmak gerekir.” İşte İmamoğlu’nun çözüm önerileri:

1) Deprem konseyi kuracağız

Hükümetin ve Marmara bölgesindeki tüm yerel yönetimlerin uzlaşmasıyla oluşacak bu saygın ve güçlü konseye gerekli özerkliği ve uygun çalışma koşullarını sağlayalım. Partiler üstü olsun. Onlar bize ortak akılla bir yol haritası hazırlasınlar.

2) Afet hazırlık bütçesi

Afet hazırlık dahil bütçemizi revize edeceğiz. Ne kadar artırabiliyorsak zaruri harcamalarımız bir yana konulmak şartıyla, deprem için ayıracağız. Merkezi idare ve tüm bakanlıkları seferberliğe davet ediyorum.

3) Deprem konteynırı konulacak

Parsellere deprem konteyneri koyulacak. Deprem izolatör sistemlerinin yapılarda kullanılmasının teşviki açılacak. İstanbul İmar Yönetmeliği’nin revizyon çalışmasını bu ay itibarıyla İBB Meclisimize sunacağız. Toplanma alanlarını artıracağız. Avrupa ve Anadolu yakalarında 4.5  milyon vatandaşımız için geçici barınma alanlarımızı hızla hazırlayacağız.

4) Ruhsatlar denetlenecek 

Yapıların, iskân-yapı kullanım izni verildikten sonra belirli periyotlarda denetlenmesi konusu bir an önce hayata geçirilecek. Suça asla meydan vermeyeceğiz.

5) Binalara güçlendirme

İstanbul Güçleniyor sistemi kuruyoruz. Bu sistem ile hızlı taramaya başvuran ve güçlendirme önerisi alan binalardan başlayıp maliyetine güçlendirme yapacağız.  İstanbul’a özel kanun çıkartacağız.

6) Sosyal konutlar yapılacak

İlk etapta 5 bin birimlik sosyal kiralık konut ve ödenebilir sosyal konut yapımının temelini atıyoruz. Orta vadede 10 bin konutun daha inşa sürecini başlatacağız. Boş konutlarla ilgili yeni bir çalışmamız da olacak.

7) Erken uyarı sistemi

Erken uyarı konusunda 50 kilometre uzunluğunda fiber optik tabanlı erken uyarı sistemimizi geliştiriyoruz. İletişimin kesilmemesi, elektrik sıkıntısı yaşanmaması için kamu binalarında, gemilerde mobil baz istasyonlarının kurulması, toplanma alanlarında şarj ünitelerinin hazır edilmesi projelerimizi gerçekleştireceğiz.

Kaynak : Cumhuriyet

DORUKTÜRK MERKEZ – Mehmet Emin IŞIK

Bu haber 76 kez okundu.
DORUKTÜRK MERKEZ - 8:56 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.