KKTC BAŞBAKANI ERSİN TATAR’DAN 15 KASIM CUMHURİYET BAYRAM MESAJI

İKİNCİ SANCAK - Kasım 15, 2019 8:39 am A A

“ Kıbrıs Türk Halkı Ada’daki varlığını sürdürmek, kendi kimliği ile özgür yaşamak için Anavatan Türkiye’nin de desteği ile efsanevi bir milli mücadele vermiştir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, başlangıcı çok uzun yıllar öncesine giden varoluş ve özgürlük mücadelemizin geldiği en son noktadır ve bizler için bir onur, gurur vesilesidir.

1960 yılında Rumlarla ortaklaşa kurulan Devlet durduk yerde bize bahşedilmemiştir. Kıbrıs Cumhuriyeti de halkımızın kendi ülkesinde, kendi devletinde yaşama istenci ile verdiği mücadelenin bir sonucudur. Ne var ki, Rumlar kurulan ortaklık devletini içine sindirememiş, önce Kıbrıs Türkü üzerinde hegemonya kurabilmek için anayasayı değiştirmek istemiş, buna izin verilmeyince 21 Aralık 1963’te Enosis’i gerçekleştirmek için harekete geçmiştir. Kıbrıs Türkü kurulan ortaklık devletinden silah zoru ile kovulmuş ama Anavatan Türkiye’nin de tam desteği ile adanın Yunan olmasına izin vermemiştir.

1968 yılında Kıbrıs’taki iki halk arasında başlatılan toplumlararası görüşmeler süreci yine Rumların aç gözlülük ve değişmez Enosis hedefleri dolayısıyla başarıya ulaşmamıştır.

15 Temmuz 1974’teki Yunan darbesi ile Kıbrıs bir kez daha Yunan yapılmak istendi ama 20 Temmuz 1974’te başlayan Kıbrıs Barış Harekatı ile Kıbrıs Türk mücahidi ile Mehmetçik buna dur dedi.

20 Temmuz 1974 sonrası ortaya çıkan gerçekler dahi Rumları hayal görmekten vazgeçiremedi. Yapılan toplumlararası görüşmeleri çıkmaza sokan Rumlar, bizi üniter devlet altında bir azınlık olarak gördüklerini resmen ortaya koydular.

15 Kasım 1983’teki bağımsızlık ilanı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulması bizler için bir milattır. KKTC’nin ilanı ile tüm Dünya’ya Kıbrıs Türk Halkı’nın egemenlikten, kendi kendini idare etmekten, iki kesimlilikten, Türkiye ile birlikte yürümekten asla geri adım atmayacağı haykırılmıştır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilan edilmesiyle tüm Dünya’ya Rumlar bizimle var olan gerçekler temelinde bir anlaşmaya yanaşmazsa hangi yolda ilerleyeceğimiz gösterilmiştir.

Aradan 36 yıl geçti ve maalesef bazı büyük ülkelerin sırf konjoktürel çıkarları öyle gerektirdiği için destek vermeleri yüzünden Rum tarafı hala bizimle bir anlaşmaya yanaşmıyor.

Bu önde gelen ülkeler Kıbrıs’ta barışa giden yolun Rumların devleti ile Kıbrıs Türkü’nün Devleti’nin eşitlenmesinden geçtiğini, masadaki eşitlik uluslararası alandaki muamelelere yansımadığı sürece Rum tarafının bir anlaşmaya yanaşmayacağını bilse de çıkarları uğruna bunu yapmıyor.

İşte bu noktada Kıbrıs Türk Halkı’na düşen görev sabırla mücadelemizi sürdürmektir.

Bize düşen görev çok çalışmak, ekonomik kalkınmamızı sağlamak KKTC’ye dört elle sarılmaktır.

Çok şeyler başardık. Ben inanıyorum ki yeni bir hamle ve Anavatan Türkiye’nin tam desteği ile ekonomik kalkınmamızı da istediğimiz seviyeye ulaştıracağız.

Ben ve Başbakanı olduğum hükümet, ekonomik kalkınma ile halkımızın yaşam kalitesini artırmayı başlıca hedef edinmiş durumdayız.

Ancak kesinlıkle unutmamalıyız ki, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk Halkı’nın, hak ve hukukunun en büyük güvencesi ve göstergesidir. Şu veya bu sorunumuz vardır diye olduğumuz noktadan geri gitmek, çözüm olsun diye Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden, egemenliğimizden, topraklarımızdan vazgeçmek gelecek nesillerimize yapacağımız en büyük kötülük olur. Yapmamız gereken kendi Devletimizi yüceltmek, kendi evimize gereken değeri verip, çeki –düzen sağlamaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Halkımızın 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı’nı candan kutlar bugünlere gelmemizi sağlayan herkesi, tüm şehitlerimizi, özgürlük ve varoluş mücadelemiz lideri Doktor Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş başta olmak üzere Halkımıza, Devletimize hizmet verenlerin tümünü, rahmet, minnet, şükranla anarım.”

Ersin Tatar
Başbakan

 

Bu haber 140 kez okundu.

İKİNCİ SANCAK - 8:39 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.