Meral Akşener: İktidar olduğumuzda enflasyon yüzde 10’un altına düşecek!

Ekonomi - Mart 11, 2022 11:58 am A A

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İsmail Küçükkaya’ya konuştu. Akşener ‘İktidar olduğumuzda enflasyon yüzde 10’un altına düşecek’ dedi. ‘Erdoğan rantın adamı’ diyen Meral Akşener, Ahmet Hakan’a da yanıt verdi: ‘Çiller deyince benim aklıma Tayyip Erdoğan geliyor’.
İşte ayrıntılar…

İsmail Küçükkaya’ya konuk olan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener canlı yayında konuştu.

İşte Akşener’in açıklamalarından önemli başlıklar;

İ.K: Bir deney yapacağım demiştiniz, ne gördünüz?

-Her şeyin çok sulandırılmaya çalışıldığını gördüm. Arkadaşlarımızdan içerikten çok zarfın üzerinden bir neşe çıkarmaya çalışıldığını gördük.

-Buraya geleceğim diye İmamoğlu ile görüştüm. Sayın İmamoğlu’yla görüştüm. Kendisi bugün, yarın insanların araçlarıyla sokağa çıkmamalarını rica etti.

-Devletin kurumlarında muhalefet-iktidar diye bir şey olmaz. İktidar muhalefetin gücünden artı devriş yapmamalıdır. Sahada çalışan insanlara başarılar biliyorum.

-Bu sefer vatandaş öncesinden bilgilendirdiği için umarım kötü durumlar oluşmaz. Yüksek katlarda da koordinasyonlu çalışılmasını rica ediyorum.

RUSYA- UKRAYNA SAVAŞI

-Antalya’daki görüşmeden keşke sonuç çıksaydı. Kayda değer bir şey çıkmadı ama bu adımlar güzel adımlar. Otoriter rejimlere gözler kapatıldı. İnsanların barışını göz ardı etti. Bu tarz yönetimler yayılmaya başladı. Burada ben Rusya’yı kasdetmiyorum. Sırtını sıvazlayan bir Batı dünyası var. Zelenskiy AB’ye giricem demişti ve oy almıştı. Gerçek bir seçimle gelmişti, seçimle giderdi. Putin ‘sen bunu yapamazsın, işgal edicem’ dedi. Bunu savunmamız mümkün değil. Batı da bu işgalde sınıfta kaldı.

BATI SINIFTA KALDI

-Rusya’daki Putin’in inanılmaz sert yönetiminde bulunduğu bir yerde eylem yapan Rus vatandaşlarını ben selamlıyorum. Batı burada sınıfta kaldı.

-Türkiye yaptırımların yanında yer almalıydı. Şahsi ilişkiler üzerinden yürüyen bir dış politika var. Nükleer enerjiyi de ona bağlamışsınız. Azerbaycan ve diğer Türk devletleri vardı halbuki bu bir yanlış.

-Ukrayna ile olan silah sanayisi var. Dengede götürebilirsiniz. Azıcık ciddiyet rica ediyorum.

-Ukrayna’ya yönelik haksız işgalde ne yapabildik? Sizin patronajlığınızı alan bir ilişkiniz var.

-Tavşan kaç tazı tut’ böyle bir anlayış olamaz. Tavrımızı koyabilmeliyiz.

ZEYTİN AĞAÇLARI

-Ukrayna Rusya savaşında Rusya’ya ne kadar bağımlı olduğumuz ortaya çıktı. Ayçiçek yetiştirebilirsiniz. Ama çiftçi ‘bunu pahalıya satıyor’ diyerek dışardan almaya başladınız. Gelecek nokta bu. Kovid’le ders alırlar sandık. Önerilerde bulunduk. Yapmadılar.

-Eylem planları hazırladık. Bunun üzerine siz 300-500 yıllık araçları sökeceksiniz maden için sonra da yerine dikeceksiniz. Birisinin böyle bir şey olabileceğini söylemesi insanlara hakarettir.

‘ERDOĞAN RANTIN ADAMI’

-Erdoğan her şeyi biliyorum dediği için Tarım Bakanı gitti. Yeni bakan umarım gözlerin kapatıldığı her şeyi yeniden düzeltir ve çiftçiye destek olur.

-Erdoğan’ın rantın adamı olmaktan aldığı tutum ve arkadaşlarının…

ÇOCUK BEZİ

-Çocuk bezinde yüzde 18 KDV sıfırlanırlansın dedik. AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Türkiye’nin geldiği noktada vatandaş unutulup gidiyor. Yoksul kadınlarla görüşüyorum, tablo çok üzücü.

İ.K: Nasıl çözeceğiz bu işi?

Yarın biz iktidara gelelim 12 ayın sonunda yüzde 10’un altına düşer ekonomi. Liyakatli insanları getiririm.

ERDOĞAN ÖZÜR DİLEMELİ!

-Erdoğan çıkıp ‘milletim özür dilerim elimi soktum bu işe, olmadı‘ demeli. MB ve ekonominin başına hesap verebilir insanlar getirmeli ve hiçbir şeye karışmıyorum demeli. Göreceksiniz her şey düzelir. Arkadaşımız ‘bay uzman’.

DOKTORLARA DEDİĞİ BİLİNÇLİ

-En son doktorlar işte. Erdoğan düzenli olarak düşman ilan eder. 2002’de doktorların hiçbir işe yaramadığını iğnelerini hemşerilere yaptırdığını söylemişti. Daha düşük alan doktorlarla diğerlerini karşı karşıya getiriyor. ‘Giderlerse gitsinler’ diyen bir Cumhurbaşkanı var. İnanamadım. Bu bilinçli yapılan bir iş.

İ.K: Özhaseki devreye girdi. 14 Mart’ta gönül alacak dedi.

-Erdoğan yanlış yaptı çünkü. Arkadaşları uyarmış olabilir. 2002’de de doktorlarla hemşireleri karşı karşıya getirmişti.Sağlık alanında onların ne kadar önemli olduğunu gördük. Bay kriz böler.

AHMET HAKAN

-Ahmet Hakan ‘Tansu Çiller deyince neden benim aklıma Akşener geldi’ dedi. Çiller deyince benim aklıma Tayyİp Erdoğan geliyor.

ARTAN AKARYAKIT FİYATLARI

-Demin Rusya’dan bahsettik. Rusya’nın yayılmacı bir politikası var. Kırım’la başladı Ukrayna’yı dahil ediyor. 650 milyar dolar parayı kenara koydu diye bir bilgi var. Devreye sokabileceğimiz fonlar gitti. Dolar aldı başına gitti. Bütün bunları özü, iş bilmezlik, israf, yolsuzluklardır. Siz köylüyü tarlasından ettiğiniz bir süreçte nasıl insanlara par kazandıracaksınız. O insan şehre gelmek zorunda kalıyor ve başka bir sorunla karşı karşıya kalınıyor.

-Türkiye her türlü üretimden çıktı.

-Katma değerle üretim yapılan bir sisteme geçilmesi lazım. Türkiye betona yatırım yaptı. Ortaya 5 tane şirket çıktı. Korunan bir insan grubu çıktı. Köprüler Demirel’in Özal’ın yapığı köprüde verilen paraya bakın ve şimdikilere bakın.

İ.K: Burası demokrasi meydanı olsun istiyoruz. Sayın Erdoğan’a da teklif ediyorum.

İ.K: İlginç bir siyaset söylemi geliştirmişsiniz? Ne demek istiyorsunuz? (İYİ Parti grup toplantısından görüntüler gösterildi)

-Güleriz ağlanacak halimize demek istiyorum. Çok acıtıcı şeyleri biraz da mizahla anlatmaya çalışıyorum. 4 ilim kaldı dolaşacağım. Bir eve gittim kadın ‘böbreğimi satsam kaç para eder’ dedi. Çocuğu kucağıma alıyorum zayıf , kemikleri sayılıyor.

-Mizahla anlatmaya çalışıyorum. Gerçekten kötü durumumuz gelir düzeyi açılmış. Bir eve girdim. Satın almışlar evi. Eşi ölmüş. Emekli maaş 2 bin 400 lira. Evin ödemesi 2 bin. İki çocuk var. Gelen fatura 200 lira. Anlatabiliyor muyum orta sınıf bitti. Derin bir yolsuzluk var.

KILIÇDAROĞLU’NUN DİYARBAKIR ZİYARETİ 

İ.K: Dostunuz, ortağınız aynı zamanda rakibiniz, ne diyorsunuz?

-Çok güzel bir şey. Türkiye’nin her şehri kıymetli ve orada yaşayan her vatandaş değerli. Etnik, dini aidiyetlerinin muhafaza etmek kaydıyla o kimlik her şeyin üstünde. Biz böyle bakıyoruz. Çok güzel karşılanmış, ne güzel.

-Gittiğim evlerde de bazıları Kürt bazıları Türk… Vatandaşın ayağına gidilmesi önemli.

-Varlık fonu 1.6 milyar dolarlık anlaşma yaptı. Hazineye devredilecek bir şirket kredileri ödeyemediği için. TELEKOM şirketini 2026 yılında hazineye devredilmesi gereken bir şirket. Türkiye’nin nasıl yönetilmemesi gerektiğini gösterir bir durumdur.

Çocuğunuza bez alamadığı için poşet bağlayanların vergilerinden alınarak yapılan bir durum.

İ.K: İleri baktığınızda ne görüyorsunuz? Umutlanalım mı?

Bir Cumhurbaşkanlığı makamı değişecek. İkinci adım Millet İttifakı’nın bileşenleri olarak parlementonun tamamında vekiller alındığında parlamenter sisteme geçişi planlayacak durumdayız.

YENİ BİR ERDOĞAN SEÇMEYECEĞİZ

-Cumhurbaşkanlığına yeni bir Erdoğan seçmeyeceğiz. Herkesin Cumhurbaşkanı olacak birini aday göstereceğiz. Her şeyi onun üzerinden tanımlamamalıyız. Önemli olan bu ucube sistemin değişmesi. 14,15 ayımız kaldı.

İ.K: Biz bu masayı devirmeyeceğiz demiştiniz…

Hiçbirimiz bu masayı devirmeyeceğiz. Bu sistemi çalışmıştık. 6 parti lideri birden. 2019 Haziranında söylemişim diğerleri de söyledi. Güçlendirilmiş parlamenter sistem önerimizi getirdik ve milletimize dedik ki: Biz bunun arkasındayız.

-Seçim yasası gelecek. Japon sistemi gibi adım adım ilerleyeceğiz.

-Kılıçdaroğlu ‘Başbakan adayımız’ dedi. Kendisine teşekkür ediyorum. Milletimizin kararına göre aday olabileceğim. Bir pazarlık söz konusu değil. Kılıçdaroğlu’na nezaketi için teşekkür ediyorum.

Bu haber 371 kez okundu.
Ekonomi - 11:58 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.