Merkel: “Türkiye’ye yeteri kadar mülteci gönderilmiyor”

GÜNCEL - Ocak 11, 2019 7:24 am A A

Almanya Başbakanı Merkel Yunanistan’a yaptığı ziyaretinde, Türkiye ile imzalanan mülteci paktının kararlı bir şekilde gerçekleştirilmesi çağrısı yaparak Türkiye’ye geri gönderilen mülteci sayısının artması gerektiğinin mesajı verdi.

Yunanistan’ı ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 18 Mart 2016’da imzalanan mülteci anlaşmasının daha kararlı bir şekilde uygulanması gerektiğini söyledi. Yunanistan’dan Türkiye’ye geri gönderilen mülteci sayısının yeterli olmadığını bildiren Merkel, “Durumu iyileştirmek için Yunanistan ile yapıcı bir işbirliği içerisinde olacağız” dedi.

KAMPLARI İYİLEŞTİRİN ÇAĞRISI

Atina’da Yunan mevkidaşı Aleksis Çipras ile görüşen Merkel, Ege’deki Yunan adalarında bulunan mülteci kamplarındaki durumun iyileştirilmesi çağrısında da bulundu. Türkiye ile imzalanan anlaşma kapsamında Türkiye’den Yunanistan’a yasadışı yollardan gelen her sığınmacı için bir sığınmacının geri gönderilmesi düşünülüyor.

Ancak geri göndermek için sığınmacının Yunanistan’a yaptığı iltica başvurusunun sonuçlandırılması ve olumsuz cevap verilmesi gerekiyor. İşlemlerin uzun zaman alması nedeniyle özellikle Ege Denizi’ndeki Yunan adalarındaki kamplarda binlerce sığınmacı son derece zor koşullar altında hayat mücadelesi veriyor.

ÇİPRAS’TAN TÜRKİYE’YE DESTEK

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Atina’yı ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı görüşmede, Türkiye’nin AB üyeliğine destek verilmesi gerektiğini söyledi. Çipras, “Türkiye’nin AB üyeliği hem Türk halkının yararına olacak hem de bölgedeki istikrarın sağlanması için önemli olacaktır” dedi.

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 29 kez okundu.

GÜNCEL - 7:24 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.