Merkez Bankası’ndan enflasyon açıklaması

Ekonomi - Şubat 5, 2019 7:54 am A A

Merkez Bankası ocak ayında gıda grubunda taze meyve ve sebze fiyatlarındaki kuvvetli artışa bağlı olarak yıllık enflasyonun yükseldiğini açıkladı.

TCMB, yılın ilk enflasyon verisinin sonrasında fiyat gelişmelerine dair raporunu açıkladı. TÜFE ocakta aylık yüzde 1.06, yıllık yüzde 20.35 seviyesinde gerçekleşti.

Merkez Bankası raporunda şu ifadelere yer verildi:Enerji grubunda elektrik, doğalgaz ve su fiyatlarındaki indirimin yansımaları izlenirken, gıda grubunda taze meyve ve sebze fiyatlarındaki kuvvetli artışa bağlı olarak yıllık enflasyon yükselmiştir.

Hizmet enflasyonunda alt gruplar genelinde gözlenen artışa rağmen temel mal fiyatlarının ılımlı seyrine bağlı olarak çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu ve ana eğilimi gerilemiştir.

İç talep koşullarındaki zayıf seyre rağmen hizmet grubu enflasyonu bu dönemde maliyet etkilerine bağlı olarak yükselmiştir.

Bu dönemde temel mal grubu enflasyonundaki düşüşte Türk Lirası’ndaki ılımlı seyrin ve iç talepteki zayıflamanın etkileri görülmüştür.

Üretici yıllık enflasyonu Türk Lirası ve emtia fiyatlarındaki yakın dönem gelişmelerine bağlı olarak gerileme kaydetmiş, fakat birikimli etkilerle yüksek seviyesini korumuştur.

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 96 kez okundu.

Ekonomi - 7:54 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.