Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor ! İşte asgari ücret için konuşulan yeni rakam

Ekonomi - Ekim 6, 2022 8:46 am A A

Asgari ücret zammı için geri sayım başlarken zam oranında etkili olacak enflasyon verileri açıklandı. CNN Türk’e konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Sayın Özgür Kaya, “5 bin 500 liraya yüzde 40 ilave ettiğimizde bu rakamın 7 bin 700 seviyelerine yükseleceğini öngörmek mümkün” dedi.

Asgari ücret zammı için geri sayım başlarken zam oranında etkili olacak enflasyon verileri de geçen günlerde açıklandı. TÜİK’e göre eylülde tüketici fiyatları aylık yüzde 3.08, yıllık yüzde 83,45 arttı. ENAG’a göre ise artış aylık yüzde 5.30, yıllık yüzde 186,27 oldu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayında yapacağı toplantılarla 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek yeni asgari ücreti belirleyecek.

CNN Türk’e konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, “Yılın geri kalanında gelecek olan enflasyon rakamları memur, emekli ve asgari ücretlinin alacağı zammı etkileyecek. Enflasyon farkı yıl sonuna doğru yüzde 19-20 seviyelerine doğru ulaşmış olacak. Buna yüzde 20 refah payını da koyduğumuzda yüzde 40 seviyelerinde bir artış meydana getireceğini tahmin edebiliyoruz. Asgari ücretlinin maaşına da ilave getirecek. 5 bin 500 liraya yüzde 40 ilave ettiğimizde bu rakamın 7 bin 700 seviyelerine yükseleceğini öngörmek mümkün” dedi.

 

DORUKTÜRK EGE – Ege Avşaroğlu

#asgariücret
#maaş
#doruktürktv
#doruktürkege

Bu haber 213 kez okundu.
Ekonomi - 8:46 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.