Muğla’da Üç Ayrı Projeyle Yem Bitkisi Üretimi Artıyor

ÇALIŞAN TÜRKİYE - Nisan 28, 2021 7:22 am A A

“Muğla İli 12 Aya Yetecek Kaliteli Kaba Yem Bitkisi Üretim” projesi kapsamında yem bitkisi ekilişi gerçekleşti.  Muğla’nın tüm ilçelerine lenox, korunga, caramba, re grass süt otu, trinova, yem bezelyesi ,hayvan şalgamı, dane sorgum ,şeker sorgum, hayvan pancarı, yonca, fiğ, yulaf tohumları dağıtıldı. Proje kapsamında toplam  12.470 kg tohum 400 üreticiye dağıtılarak 3000 dekar alanda ekiliş  gerçekleştirildi.

Pamuk üretimi sonrası ikinci ürün yem bitkisi ekilişini artırmak için Çayır Mera ve Yem Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi Projesi hayata geçti. Bu kapsamında Milas, Ortaca ve Seydikemer İlçelerinde  toplam 41 üreticiye 1680,25 dekar alan için  29.513 kg tritikale, yem bezelyesi, fiğ, re grass süt otu, yulaf tohumu dağıtılarak ekiliş gerçekleştirildi.

Yeşil Gübreleme 2020 Projesi kapsamında da tüm ilçelerimize toplam 15 ton adi fiğ ve 10 ton bakla tohumu dağıtımı yapılarak ekiliş gerçekleştirildi.

İl Müdürü Barış Saylak “ Üç ayrı proje ile tüm ilçelerimize yem bitkisi ekiliş alanlarını arttırmak, kaliteli yem bitkisi sağlamak amacıyla dağıtımlar gerçekleştirdik.  Düzenli olarak teknik personellerce kontroller yapılıyor, çiftçiye yönelik eğitimleri de gerçekleştiriyoruz. Ekiliş yaptığımız alanlarda her şeyin seyrinde gittiğini söyleyebilirim. Yem bitkisi ekiliş alanlarımızı arttırmak ve kaliteli yem bitkisi üretmek amacıyla başlattığımız bu üç ayrı proje ile hayvancılık sektörünü biraz olsun rahatlatacağını, ayrıca kaliteli yem sağlamakla hayvancılıkta verimliliğin artacağını da ifade etmek isterim. Çiftçimizi ve hayvancılık sektörünü desteklemek için var gücümüzle çalışıyoruz. Birlikte projeler ürettikçe gücümüze güç katacağımızı biliyorum. Birçok çalışmamız ve projemizle sizlere hizmet etmeye devam edeceğiz. Emeği geçen mesai arkadaşlarıma ve başta siz değerli üreticilerimize teşekkür ediyorum. ”dedi.

DORUKTÜRK MERKEZ (EGE), SABİH SAMUR, MUĞLA

Bu haber 1041 kez okundu.
ÇALIŞAN TÜRKİYE - 7:22 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.