ÖZ; “HİÇ KİMSE SUÇLU ARAMASIN, YANGINLARIN TEK SORUMLUSU İKTİDARDIR!”

GÜNCEL - Ağustos 2, 2021 6:30 pm A A

Rahmetli Süleyman Demirel’in başbakan olduğu dönemde önemli bir sözü vardır; “Fırat’ın kıyısında bir kuzu kaybolsa, gelin bunun hesabını bana sorun.”

Değerli dostlarım,

“Devlet denilen şey muktedir bir güçtür ya da bir hiçtir, biraz devlet olunmaz; devlet zafiyet kaldırmaz..”

Milletin bağrı yanarken, hükümet her felakette olduğu gibi yine çeşitli mazeretler üretmekte, boş sözler söylemekte, maraza yaratarak mağdur edebiyatı yapmakta ve utanmadan yine kabahatini başka yerde aramaktadır..

19 yıldır iktidarda olan AKP hükümeti, milletin alın teriyle biriken milyarlarca doları öncelikli ve stratejik yatırımlar yerine saltanat, sefahat ve rant amaçlı sarf ederek başımıza gelen tüm felaketlerin bizzatı müsebbibi olmuştur.

Türkiye’nin bir orman ülkesi olduğu ve iklimsel değişiklik nedeniyle tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi yangın riski altında olduğu çok önceden bilinmekteydi.!

Hükümet diğer felaketlerde olduğu gibi bu konuda da meteoroloji yetkilileri ve konunun uzmanı akademisyenler tarafından yıllardır uyarılmaktaydı.!

Şu ana kadar bu uyarılar karşısında tüm önlemler alınmalı ve gerekli yatırımlar çoktan yapılmalıydı.!

Ülkemizin kritik coğrafyasına yaygınlaştırılmış olan yangın, sel, deprem ve her türlü doğal felakette 7/24 görev yapacak tam donanımlı ve sürekli teyakkuz halinde olan acil felaket istasyonları 19 yıldır kurulmuş olmalıydı..

Bu istasyonlarda özellikle orman yangınlarında görev yapacak olan onlarca söndürme uçağı, helikopter, arazöz ve araç filosuyla maksimum ekipman ve yetişmiş yüzlerce kara personeli ile tecrübeli pilotların yer alması gerekirdi.

Ülkenin uzun süredir yaşadığı deprem, sel, salgın, kuraklık ve yangın felaketleri şunu göstermiştir ki artık sistem çökmüş, devlet büyük bir zaafiyet içindedir..

İktidar ise bu çöküş ve zafiyete rağmen hala şahsi ikbal, rant ve saltanat peşindedir; ne yazık ki asli görevini unutmuştur..

Türkiye’nin bu sorumluluğa vakıf, milli hakimiyet duygusuyla hizmet edecek, namuslu ve milli bir iktidara olan ihtiyacı her zamankinden fazladır..

Milletimizin olanları gözardı etmeden olması gerekene karar verme zamanı çoktan gelmiştir..

2023 genel seçimlerinin köprüden önce son çıkış olduğu asla unutulmamalıdır!

Dr. Vecdet Öz

 

Bu haber 539 kez okundu.
GÜNCEL - 6:30 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.