Özaydın: “İTO’nun kaynaklarına sahip çıkacak ve şeffaf bir yönetim için adayız”

Bayrampaşa - Ekim 30, 2022 8:10 pm A A

640 bin üyesi ile Türkiye’nin en büyük ticaret odası İTO seçimleri 9 Kasım 2022’de gerçekleştirilecek. İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılacak seçimlerde Telekomünikasyon Komitesi’ni temsilen meclis üyesi adayı olan Hedef Elektronik Genel Müdürü Hayrettin Özaydın, “Her yıl ortalama 1,5 milyar TL bütçe ile sanayicinin esnafın işlerini kolaylaştırma vazifesi ile yola çıkan İTO’da etkin görev almak ve çalışmalarda en verimli programı uygulayacak kişileri seçmek tüm esnaf ve sanayicinin kaderini değiştirecektir.” dedi.

 

İTO’nun 81 ayrı iş kolunda gruplaşmış komiteler tarafından yönetildiğine değinen Özaydın, “En başta ülkemiz menfaatleri olmak üzere istihdamın bel kemiği olan iş verenlerin ve tüccarların çıkarlarını korumak ancak temsil kabiliyetinin yenilikçi ve proaktif olması ile mümkün olacaktır.” diye konuştu.

Şeffaflık Vurgusu

Sözlerini “Şeffaf yönetim ve ortak akıl ile hazırlanan programlar istiyoruz. Bu sefer İTO’da değişim için çalışmalara başladık ve yönetime talip adayız. Ticaret odası ana çalışma programından şaşmamalıdır. Tüccar için en verimli ve en ekonomik olanı en kısa yoldan seçmelidir. İTO veri bankası, İTO bütçesi, İTO çalışanları ve esnafa yönelik planlanan çalışmalar ve İTO’nun internet sitesinde şeffaf ve programlı bir şekilde yer almalıdır.

Ayrıca İTO’nun gelirleri nasıl harcanıyor? Nelere yatırım yapılıyor? Nerelere bağış yapılıyor? Yurt dışına kimler bizi temsilen nerelere gidiyor? Tüm bu bilgiler açık bir şekilde oda üyeleriyle paylaşılmalıdır.” diye sürdüren Özaydın, İTO’nun kontrolünde olan fuar merkezinin üyelere ve STK’lara aracısız uygun fiyatlarla sunulması gerektiğini de belirtti.

Odaya ‘Kadın Eli’

Hayrettin Özaydın, İTO yönetiminin özel şirket yöneticilerinden seçildiğine değinerek “Bu yöneticiler devlet memuru değildir. Sadece profesyonel kadrolu ve maaşlı personeldir. Bugüne kadar İTO’da çalışan ve çalışmalara destek veren herkese çok teşekkür ederiz. Ancak bir şekilde İTO’da koltuk kapan hiç kimsenin ayrıldığını görmedik! Çoğu seçilen 25-30 yıl farklı pozisyonlarda görevde kalıyorlar. Bu nasıl bir iştir? Bu yüzden çağrımızı yineleyelim: Lütfen 9 Kasım’da gelin oy kullanın! Değişimi beraber başlatalım.

‘Kadrolu’ üyelerin yanında bir başka sorunumuz da odadaki kadın temsil azlığıdır. Halen %1’i geçmeyen kadın yöneticilere pozitif ayrımcılık uygulayarak en az %30-%40 oranına en kısa sürede taşınmalıdır. Odaya ‘Kadın Eli’ değmelidir.

Kamu ve regülasyon ile kurulan bağlar daha da kuvvetlendirilerek ihtisas sahipliği ile en hassas şekilde yürütülmelidir.” dedi.

Uygulanabilir Teşvik ve Hibelerde Eşitlik

İTO’nun oldukça yüksek bütçeli bir kurum olduğunu söyleyen Özaydın, bu kaynaklara sahip çıkacak ve hesap verebilir bir yönetimin önemini vurgularken “Teşviklerin uygulanabilir olduğu ve hibelerin eşitlik ilkesi ile parti gözetilmeksizin dağıtıldığı bir yönetim istiyoruz. Ve buna talibiz! Her yıl ortalama 700 TL aidat ve binde 1 oranında muzam ek aidat ödeyen esnafın, sanayicinin, iş insanının, tüccarın odadan beklentileri vardır. Karşılamak için geliyoruz!

  1. Grup Telekomünikasyon Komitesi’nden meclise girip İTO yönetiminde etkin rol almak için oylarınıza talibiz. Beklentilerinize ulaşmak için, aidatlarınızın takipçisi olmak için tüm üyeleri sandıklara ve kendi kaderlerini yeniden şekillendirmeye bekliyoruz.” dedi.

“Ürün bakmaya değil, ticarethanelerimizin kaderini değiştirmeye gidiyoruz”

Oy kullanmaya gelirken yetki belgesinin gerekliliğine dikkat çeken Hayrettin Özaydın, vekalet ile oy kullanılmayacağını vurgulayarak “Sizlere yetki belgesi için yolladığımız dilekçeyi bize ıslak imzalı olarak ulaştırmanız adınıza yetki belgesi çıkarmamız için yeterlidir. Kime oy vereceğiniz önemli değil sadece demokratik hakkınız olan oy kullanmaya mutlaka gelin.” diye konuştu. Seçimlerin İstanbul Fuar Merkezi’nde olduğunu hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü. “Bu defa ürün bakmaya değil, ticarethanelerimizin kaderini değiştirmeye geliyoruz! Daha çok üretim daha çok satış daha refah Türkiye için İTO siyasetten uzak ve daha aktif çalışmalıdır.”

#HayrettinÖzaydın

Bu haber 489 kez okundu.
Bayrampaşa - 8:10 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.