Polonya’dan gizli altın operasyonu!

Dünya - Aralık 4, 2019 1:38 pm A A

Polonya, 2. Dünya Savaşı sırasında ülkesinin altın rezervlerini korumak amacıyla Londra’ya taşıdığı 8 bin adet külçe altını gizli operasyonlarla geri aldı.

Polonya, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin eline geçmesini önlemek için ülkesinin altın rezervlerini İngiltere’ye taşımıştı. İngiltere Merkez Bankasında tutulan 100 ton ağırlığındaki 8 bin külçe altın, son birkaç ayda gerçekleştirilen gizli operasyonlarla Polonya’ya geri getirildi. Altın transferi çok sayıda uçak, helikopter, yüksek teknolojiye sahip kamyonlar ve uzman polisten oluşan gizli bir operasyonla gerçekleştirildi.

Operasyon, Londra’da ismi açıklanmayan bir havalimanından toplamda 8 gece uçuşu ile Polonya’nın çeşitli bölgelerine yapıldı. Polonya hükümeti, ülkeyi güçlendirmek amacıyla altınların geri getirildiğini ifade etti. Dünyada tüm bankalar arasındaki en büyük altın hareketlerinden biri olarak görülen operasyonu, uluslararası bir güvenlik şirketi üstlendi. Güvenlik şirketinin Genel Müdürü Paul Holt, “Her şey çok gizliydi ve iyi yapılması son derece önemliydi” dedi.

Kaynak: Milli Gazete

Bu haber 144 kez okundu.

Dünya - 1:38 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.