Poşet kullanımı yüzde 50 azaldı

GÜNCEL - Ocak 4, 2019 2:05 pm A A

Plastik poşetlerin ücretlendirilmesi başladıktan sonra, dört günde poşet tüketimi yarı yarıya düştü.

1 Ocak 2019 tarihinde başlayan ücretli poşet uygulamasının dördüncü gününde kullanımın yüzde 50 düştüğü açıklandı.

Yılbaşından beri plastik poşet marketlerde ücretli oldu. Bakanlık fiyatı en az 25 kuruş olarak belirledi. Ücretin 15 kuruşu bakanlığa gidiyor. Poşeti ücretsiz veren marketlere para cezası uygulanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum şu şekilde konuştu: “Biz 2019’dan önce senelik 30-35 milyar plastik poşet tüketiyorduk. Kişi başı 440 olan plastik poşet tüketimini çok yakın zamanda yüzde 90 seviyesinde azaltarak 2025 senesinde 40 adete düşürmeyi hedefliyoruz. Uygulamanın geçmesiyle beraber de bu kullanım aşağı yukarı yüzde 50 azalmış durumda.”

GERİ TOPLANMA ORANI YÜZDE 1

Bakan, plastik poşetlerin geri toplanma oranının aşağı yukarı yüzde 1 olduğuna ifade etti “Niye derseniz, plastik poşetlerin geri toplamından üretilme maliyeti, normal maliyetin 100 katı fazla. Dolayısıyla hiçbir üreticimiz bu plastik poşetleri toplayıp tekrardan üretmek işine gelmiyor. Dolayısıyla toplanması noktasında çok büyük sorunlar yaşıyoruz.”

Plastik poşetlerden 25 kuruş alındığını hatırlatan Kurum şu şekilde devam etti: “25 kuruşun zaten 10 kuruşu üretim maliyeti, 15 kuruşunu da bakanlık, bu atıkların geri toplanması, çevreye ve doğaya olan hizmetlerin artırılması noktasında bir kaynak olarak kullanacak.”

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 85 kez okundu.

GÜNCEL - 2:05 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.