Romanlar sosyal dönüşüm istiyor!

GÜNCEL - Ocak 25, 2019 8:11 am A A

İşsizlik, eğitimsizlik, barınma ve fakirlik…Ön yargı toplumunun ötekileri… Saadet, Romanların sorununu Meclis’e taşıdı..

Roman Hakları Derneği Başkanı Yücel Tutal, yönetimi ve dernek çatısında gönüllü çalışan üniversite öğrencileri ile TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Konya Milletvekili Karaduman, AK Parti iktidarının 2016 Nisan’ında Romanlara Yönelik Strateji Eylem Planı’nı çıkarmasına rağmen hiçbir adım atmamasını eleştirdi.

EĞİTİM VE İŞ İMKÂNINDAN MAHRUMLAR

“Türkiye’nin her yerinde benzer zorluklarla mücadele eden Roman kardeşlerimiz, çocuk yaşlardan itibaren hurdacılık, kağıt-karton, şişe ve plastik toplayıcılığıyla hayatlarını idame ettirmeye mahkum ediliyorlar. Bu da maalesef çocuk işçi sayısının yükselmesine sebep oluyor.” diyen Karaduman, Roman vatandaşların işe girmek ve kamu kurumlarında çalışabilmek amacıyla yeterli eğitim ve donanım imkanından mahrum bırakıldığını vurguladı. Genellikle büyükşehirlerde Romanların, fakirlik ve fakirlikten kaynaklanan eğitimsizlik, sosyal güvenlik yokluğu, barınma gibi problemlerle mücadele ettiğine dikkat çeken Karaduman, bütün bu meselelerin Türkiye’nin daha derin bir sorunu olan ötekileştirmekten dikkat çekti.

İÇLER ACISI BİR MANZARA

“Kentsel dönüşüm adı altında Roman vatandaşlarımız bu ülkede mağdur edildi. Kentsel dönüşümün rantsal dönüşüme evrildiği bu sürecin asıl mağdurları Roman vatandaşlarımız oldu.” diyen Karaduman, büyükşehirlerdeki Romanların, yoksulluk kaynaklı olarak eğitim, barınma, ulaşım ve sağlık problemleriyle mücadele ettiklerini söyledi. Ankara’daki Kale Mahallesi’ni ziyaret ederek Romanların dertlerini dinlediklerini anlatan Karaduman, şu şekilde devam etti:”Görmüş olduğumuz manzara maalesef gerçekten içler acısı bir manzara. Sanki açık bir hapishane olan Kale Mahallesi’nde her insanın hakkı olan yaşam alanları kısıtlanmış durumda. Gençlerimizin, çocuklarımızın, kadınlarımızın gereksinimlerini karşılayabilecek bir ortam ne yazık ki mevcut değildir.”

KENTSEL DEĞİL, SOSYAL DÖNÜŞÜM TALEPLERİ VAR

Romanların yaşadığı çoğu yerde kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirildiğini belirten Karaduman, Romanların yaşadığını belirttiği yerlerin fotoğraflarını göstererek, “Kentsel dönüşüm adı altında Roman vatandaşlarımız bu ülkede mağdur edildi. Kentsel dönüşümün rantsal dönüşüme evrildiği bu sürecin asıl mağdurları Roman vatandaşlarımız oldu.” şeklinde konuştu. Karaduman, Romanların kağıt, karton ve şişe toplayarak hayatlarını idame ettirmeye çalıştıklarını, yeni iş imkanlarından mahrum bırakıldıklarını kaydederek, “Roman vatandaşlarımızın kentsel dönüşüm değil, sosyal dönüşüm talebi var.” ifadesini kullandı.

Kaynak MilliGazete

Bu haber 79 kez okundu.

GÜNCEL - 8:11 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.