Sağlık Bakanlığından grip salgını iddiasına ilişkin açıklama

Gündem - Ocak 15, 2019 7:40 am A A

Son zamanlarda gribal enfeksiyonlarda görülen yüksek artış üstüne Sağlık Bakanlığından bir açıklama geldi. “Grip salgını” iddiaları doğrulandı.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, kış mevsiminin başından bu yana yoğun bir şekilde artış gösteren gribal enfeksiyonlara dair açıklamalarda bulundu. Halk arasında yaygın bir gündem olan “grip salgını” iddiaları üstüne ” Grip hasta sayılarındaki artış olağan bir hal olup geçmiş grip sezonları ile kıyasladığımızda benzer olduğu görülmektedir.” açıklamaları yapıldı.

Artışın devam edebileceğini kaydeden Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, “Grip (influenza) genelde yıl içinde Ekim ayından başlayarak mart sonu nisan başına kadar olan dönemde sık görülen oldukça bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, gribal enfeksiyonların mevsimsel ve bu nedenle olağan bir durum olduğu değerlendirmesinde bulunurken, “Grip, Kuzey Yarım Küre’de yer alan her ülkede ifade edilen aylar arasında toplumda önemli sayıda kişiyi etkileyen bir hastalıktır. Bu aylarda hasta kişi sayısının dikkat çekici şekilde yükselmesi beklenen bir süreçtir ve salgın olarak değerlendirilmemeli, mevsimsel grip hastalığı aktif dönemi olarak ifade edilmelidir.” ibaresini kullandı.

Kişisel hijyen kurallarının önem arz ettiğine yer verilen açıklamada, virüs taşıyan hastayla 1 metre ve daha yakınında bulunan bireylerin risk altında olduğu uyarısı yapıldı.

Mevsimsel grip hastalığının etkenleri olan influenza virüslerinin çok fazla sayıda alt tipleri bulunmaktadır. Yıllar içerisinde toplumda sık görülen influenza virüsleri sürekli değişmekte, bir önceki yıl görülen virüsten oldukça farklı virüsler sonraki yıllarda insanları hastalandırabilmektedir. Bu durum neden her yıl grip olabildiğimizi net bir şekilde açıklamaktadır.

Hastalıktan korunmada en etkili yöntemin grip aşısı olduğu, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından her yıl vurgulanmaktadır. Yukarıda açıklandığı üzere grip aşısı içerisinde bir önceki yıl toplumu en çok hastalandırılan virüsleri içeren 3 veya 4 alt tip influenza virüsü aşı içerisine dahil edilmekte ve her yıl aşı yeni hazırlanmakta, bir önceki yılın aşıları kullanılmamaktadır. İnsanlarda hastalık oluşturan influenza virüslerinin neredeyse tamamı influenza A ve influenza B alt tiplerine aittir ve aşılar içerisinde her iki alt tipe ait alt türler yer almaktadır.

İnfluenza A ve influenza B ayrı alt tipler olarak adlandırılmakla birlikte neden olduğu hastalık tablosundaki şikâyetler ve bulgular tamamen aynıdır. Bu iki alt tipin tedavisinde kullanılan ilaçlar da farklı değildir ve hastalar aynı ilaçlar ile tedavi edilmektedir.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü 

Kaynak MilliGazete

Bu haber 67 kez okundu.

Gündem - 7:40 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.