Sikorsky’den Jandarma Genel Komutanlığı’na ödül

GÜNCEL - Ocak 4, 2019 1:28 pm A A

Sikorsky Firması, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından Temmuz 2018’de gerçekleştirilen “hayat kurtarma” operasyonunu ödüllendirdi.

Olay, 10 Temmuz’da Jandarma Havacılık Başkanlığına bağlı Diyarbakır Jandarma Hava Grup Komutanlığına gelen bir ihbarın değerlendirilmesi neticesinde gerçekleşmişti. “Çoğunluğu çocuk ve kadınların oluşturduğu 12 vatandaşın serinlemek amacıyla girdikleri Dicle Nehri’nde suların birdenbire artması ile ırmak ortasında tespit edilen bir adacıkta mahsur kalması” ihbarı üstüne alanda kurtarma operasyonu başlatılmıştı.

Yapılan keşifler neticesi ırmakdaki su düzeyinin helikopteri Emniyetsiz bir hale sokmayacağı, geç kalınması durumunda ise yurttaşların hayati tehlikesi olabileceği üzerine, helikopter bölgeye hiçbir bir techizat kullanmadan iniş yapmıştı. Mahsur kalanlar helikopterin içine alınması ve Emniyetli bir noktaya tahliye edilmesi ile operasyon tamamlanmıştı.

KURTARMA SERTİFİKASI VERİLDİ

Kurtarma operasyonu sonucunda ‘Sikorsky Fiması’ tarafından uçuş ekibi Jandarma Pilot Binbaşı Utku Aşkın, Jandarma Pilot Yüzbaşı A. Ayacan Savaş, Jandarma Uzman Havacı Assubay Kıdemli Çavuş Güner Kızıl’a kurtarma faaliyetlerindeki cesaret ve yeteneklerinden kaynaklı “Kurtarma Sertifikası”verildi.

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 54 kez okundu.

GÜNCEL - 1:28 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.