Temsilciler Meclisi; TRUMP’ın azil maddesi kabul edildi

Dünya - Ocak 14, 2021 10:45 am A A
Trump, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı bir telefon görüşmesi dolayısıyla Aralık 2019’da Temsilciler Meclisi’nde suçlanmış, Şubat 2020’de Senato’daki oturumda aklanmıştı.

Karar 197 ret oyuna karşılık 232 kabul oyuyla geçti. Oylamada 10 Cumhuriyetçi Kongre üyesi de Demokratlarla beraber Trump’ın azli için oy kullandı.

Şimdi Senato’da Trump’ın suçlu olup olmadığına yönelik bir yargılama gerçekleştirilecek ve oylama yapılacak.

Trump’ın suçlu bulunması için Senato’da üçte iki çoğunluk gerekiyor, bu da en az 17 Cumhuriyetçi senatörün bu yönde oy vermesi gerek.

Senato’nun 19 Ocak’tan önce davayı görüşmek için toplanmayı planlamadığı belirtildi.

Demokratlar, 20 Ocak’ta görevi Joe Biden’a devredecek Trump’ın azlinde ısrarcıydı. Bazı Cumhuriyetçi kongre üyeleri de Trump’ın azli yönünde oy kullanacaklarını açıklamıştı.

CUMHURİYETÇİ LİDER AZLE SICAK BAKIYOR!

Bir yanda silahlı isyan uyarıları, bir yanda ABD Başkanı Trump’ın görevden azledilmesiyle ilgili gelişmelerin yaşandığı ABD’de Cumhuriyetçiler içerisindeki en önemli tartışma da Trump’ın geleceğiyle ilgili.

The New York Times’ta yer alan habere göre, Cumhuriyetçilerin Senato’daki lideri olan Mitch McConnell, azil sürecini gizli bir şekilde destekliyor. Gazeteye göre McConnell, yakın çevresine Trump’ın azledilebilecek suçlar işlediğini ve azil gerçekleşirse Trump’ı partiden uzaklaştırmanın daha kolay olacağı yönünde görüş bildirdi.

ŞU ANA KADAR HİÇBİR ABD BAŞKANI AZİL SÜRECİ SONUCU GÖREVDEN ALINMADI

Öte yandan, şu ana kadar hiçbir ABD Başkanı azil sürecinin sonucu olarak görevden alınmadı.

Richard Nixon 1974’te azledilmesine kesin özüyle bakılırken istifa etmişti. Andrew Johnson 1868’de ve Bill Clinton ise 1998’de Temsilciler Meclisi tarafından azledilmiş ancak Senato’da suçlu bulunmamışlardı.

Bu süreci yaşayan üçüncü başkan olan Trump eğer senato onaylarda tarihte azledilen ilk başkan olacak.

Bu haber 294 kez okundu.
Dünya - 10:45 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.