Trump imzayı attı… Yaptırımlar Yola Çıktı!

Dünya - Eylül 13, 2018 8:07 am A A

ABD Başkanı Donald Trump, yeni bir başkanlık kararnamesi imzalayarak ABD seçimlerine müdahale eden dış kuruluşlara ve yabancı kişilere yaptırım uygulanmasına yönelik karar verdi.

 

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, “ABD seçimlerine müdahale” tartışmaları hakkında gazetecilere açıklamada bulundu.

ABD Başkanı Trump’ın imzaladığı kararnameyi, Coats ve Bolton basına duyurdu.
Coats, kararnameye ilişkin “Bu kararname, seçimlere müdahalenin önüne geçmek için mümkün olan her adımı attığımızın göstergesidir.” dedi.
Coats, kararın sadece Rusya’ya karşı olmadığını, Çin, Kuzey Kore ve İran’ı da kapsadığını belirtti.

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton da “Bu yaptırım kararı dış müdahalelerin önüne geçmek amacıyla alınmıştır ve geniş bir siyasi adımın parçasıdır.” diyerek konunun önemine dikkat çekti.

ABD Başkanı Trump’ın kararnameyi imzalamasının ardından Cumhuriyetçi Parti’den Florida Senatörü Marco Rubio ve Demokrat Parti’den Maryland Senatörü Chris Van Hollen yazılı açıklama da bulunarak; Trump yönetiminin bu adımının yeterli olmadığını belirtti.

Rubio ve Van Hollen ortak kaleme aldığı bildiride, “Vladimir Putin’in Rusya’sının ya da herhangi bir dış aktörün demokrasimize müdahale ettiği taktirde karşılığını göreceğini açık bir şekilde anlaması gerekiyor.” ifadesi kullanıldı.

Bu haber 135 kez okundu.

Dünya - 8:07 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.