Trump, kripto paraların ‘hayranı değil’: Tek bir para birimimiz var, o da ABD doları

Dünya - Temmuz 12, 2019 8:49 am A A

Bitcoin, Libra ve diğer kripto paralar ile alakalı ilk kez yorum yapan ABD Başkanı Donald Trump, “Tek bir para birimimiz var o da dolar” ifadesini kullandı. Trump, Kripto paraların uyuşturucu ticaretinde kullanıldığını da öne sürdü.

ABD Başkanı Donald Trump, Bitcoin ve Facebook’un Libra’sı gibi kripto paralar ile alakalı ilk kez konuştu.

Twitter hesabından açıklama yapan Trump, “Değerleri bir hayli değişken olan, para bile olmayan kripto paraların hayranı değilim. Kontrol edilmeyen kripto varlıklar uyuşturucu ticareti ve diğer illegal aktiviteler dahil olmak üzere kanunsuz faaliyetleri kolaylaştırıyor” ifadelerini kullandı.

‘BANKA OLMAK İSTİYORLARSA…’

Konuyla alakalı hızını alamayan Trump, peş peşe iki paylaşım daha yaptı.

Facebook’un 2020 yılında piyasaya sürmeye hazırlandığı kripto parası Libra’nın da benzer şekilde ‘güvenilirlikten uzak’ olduğun savunan Trump, “Eğer Facebook ve diğer şirketler banka olmak istiyorsa bankacılık lisansına başvurmalı ve ulusal ve uluslararası diğer tüm bankalar gibi bankacılık yönetmeliklerine tabi olmalı” ifadelerini kullandı.

Trump, “ABD’de tek bir para birimimiz var ve o da şu anda her zamankinden güçlü, hem güvenilir hem de sağlam. Dünyanın her yerinde açık ara en hâkim para birimi ve hep de böyle kalacak. Ona ABD doları deniliyor” ifadelerini kullandı.

FED BAŞKANININ AÇIKLAMASINDAN SONRA GELDİ

Donald ​Trump’ın açıklaması ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın “Libra’nın tamamen mücadele etmesi zorlu riskler oluşturabileceği” yönündeki açıklamasının sonrasında geldi.

Facebook, kendi kripto para birimi Libra ve dijital cüzdan Calibra’yı 2020 yılında piyasaya sürecek.

Bitcoin ise 2008 yılında hükümet ve bankalar tarafından kontrol edilen para birimlerine alternatif olarak yaratıldı.

Kaynak Sputnik

Bu haber 209 kez okundu.

Dünya - 8:49 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.