Trump’ın damadı duyurdu: “Ortadoğu planı…”

Dünya - Nisan 24, 2019 9:07 am A A

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve kıdemli danışmanı Jared Kushner, Amerika’da uzun zamandır beklenilen Ortadoğu barış planını ramazandan sonra açıklayacağını bildirdi.

Kushner, New York’ta Time dergisinin düzenlediği “Time100” etkinliğinde yapılan mülakatta, ABD-İsrail ilişkileri, Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Rusya soruşturmasına dair açıklamalarda bulundu.

Ortadoğu barış planının normalde 2019 başında sunulacağını fakat İsrail’de erken seçim kararı alınmasının sonrasında bunun ertelendiğini bildiren Kushner, ramazan ayının bitmesinden sonra planın açıklanmasının planlandığını söyledi.

Rapor ile ilgili ayrıntılı bilgileri paylaşmaktan kaçınan Kushner, planda Filistin ve İsrail arasında iki devletli bir çözümün desteklenip desteklenmeyeceğine dair de yorum yapmadı.

KAŞIKÇI CİNAYETİNE İLİŞKİN İSTİHBARAT HAKKINDA KONUŞMADI

ABD istihbaratının gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin emrini Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Bin Selman’ın verdiği sonucuna ulaştığına dair haberlerin anımsatılması üstüne Kushner, “İstihbarat bulgularına ilişkin bir yorumda bulunmayacağım.” ifadelerini kullandı.

Cinayetten sonraki süreç ile ilgili Selman’a herhangi bir tavsiyede bulunup bulunmadığına dair soruya Kushner, “Ona mümkün olduğunca şeffaf olmalarını tavsiye ettim. Olanların hesabının sorulacağından emin olmamız gerekiyordu. Kaşıkçı olayı kesinlikle bir trajediydi, kesinlikle korkunçtu.” şeklinde konuştu.

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 232 kez okundu.

Dünya - 9:07 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.