Trump’ın mal varlığı için soruşturma başlatıldı!

Dünya - Mart 13, 2019 7:37 am A A

New York Başsavcılığı, Donald Trump’ın eski avukatı Michael Cohen’in geçtiğimiz ay ABD Kongresinde verdiği ifadede, Trump’ın bankalardan kredi almak amacıyla “mal varlığını abarttığını” söylemesi üstüne soruşturma başlattı.

New York Times gazetesinin konu ile alakalı bilgisi olan bir kaynağa dayandırdığı haberde, New York Başsavcısı Letita James’in, Donald Trump’ın iş anlaşmaları üstüne inceleme başlattığı ifade edildi.

İsmi açıklanmayan kaynak, Deutsche ve Investors bankalarına, Trump’ın özellikle emlak projelerini kapsayan iş bağlantıları kayıtlarıyla alkalı bilgi almak amacıyla mahkeme celbi çıkarıldığını aktardı.

Mahkeme celbinin Donald Trump’ın kredi başvuruları, emlak ipotekleri, kredi tahsisleri ile Trump’a ait Washington’daki Trump International Hotel, Chicago ve New York’taki binalar ve Miami bölgesindeki bir golf sahası ile alakalı belgeleri içerdiği kaydedildi.

Rusya soruşturması nedeniyle hapse girmesi kesinleşen Trump’ın eski özel avukatı Cohen, geride bıraktığımız ay ABD Kongresinde verdiği ifadede, ABD Başkanı Trump’ın bankalardan kredi almak amacıyla malvarlığı beyanlarında servetini abarttığını, fakat vergi ödemelerinde ise düşük gösterdiğini dile getirmişti.

Cezaevine 6 Mayıs’ta girmesi beklenen Michael Cohen, Trump ile ilişkileri olduğu iddia edilen 2 kadına konuşmamaları için “yasa dışı para ödemek”, “seçim kampanyasında finansman kurallarını ihlal etmek”, “banka dolandırıcılığı yapmak” ve “Moskova’daki bir emlak projesi için Trump’a aracılık etmek” gibi konularda federal yetkililere yalan söylemekle suçlanmıştı.

Hakkındaki suçlamaları ağustos ayında kabul eden ve sonraki aylarda Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’in ekibiyle 7 kez bir araya gelerek ifade veren Cohen, aralık ayında 3 yıl hapse mahkum edilmişti.

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 317 kez okundu.

Dünya - 7:37 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.