Türkiye’nin hayalini KKTC yapıyor

DORUKTÜRK ADA - Eylül 6, 2018 1:55 pm A A

Türkiye yerli otomobil için “babayiğit” ararken, İkinci Vatan KKTC’nin ilk yerli otomobili Günsel’in temelleri yükseliyor…
13 Ağustos 2017 Pazar 10:08
 Türkiye yerli otomobilini bir türlü üretemedi. Şimdiki hükümet döneminde ise yerli otomobil için “-ecek”, “-acak”lar kullanırken, İkinci Vatan KKTC’de temelleri atılan yerli otomobil GÜNSEL, seri üretime geçmek için gün sayıyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda yerli otomobil üretimi için işadamlarına “Bir babayiğit arama” çağrısı, yeniden yerli otomobil konusunu gündeme getirirken, ne yazık ki henüz aranan ‘babayiğit’e ulaşılamadı! Yerli oto konusunda her gelen sanayi bakanı “-cek”, “-cak” diye topluma ümit verirken, bu konuda sürpriz bir gelişme ise KKTC’de yaşanmıştı. İkinci Vatan KKTC, Türkiye’nin yıllardır gündeme getirip yapamadığı kendi yerli otomobili Günsel’i kamuoyuyla paylaşmıştı. Temeli geçtiğimiz yılsonunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sessiz sedasız bir şekilde atılan fabrikanın duvarları hızla yükseliyor.

KKTC’nin İlk Yerli Otomobili

Fabrikada Günsel ismiyle ilk etapta bin adet üretim yapılması planlanıyor. KKTC’nin yerli otosu GÜNSEL, Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon Merkezi, Ar-Ge ekipleriile otomotiv mühendisliği bölümü tarafındanplanlandı. Araç yüzde 100 elektrikli ve 350 km menzile sahip olacak. Dr. Suat Günsel’in 50 yıl önce kurduğu kendi otomobilini üretme hayali, kurucu rektörü olduğu Yakın Doğu Üniversitesi’nde şimdilerde oğlu ve mütevelli heyeti başkanı olan Doç. Dr. İrfan Günsel tarafından hayata geçiriliyor. Ailenin oluşturduğu ve 2008 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren ekip, bu süreçte 6’sı güneş enerjili, 2’si elektrikli olmak üzere toplam 8 araç üretti. Ekibin ayrıca pek kamuoyuna yansımasa da Türkiye’de onlarca üniversitenin katıldığı etkinliklerde 6 şampiyonluğu bulunuyor.

 


Kaynak: Milli Gazete 

Bu haber 346 kez okundu.
DORUKTÜRK ADA - 1:55 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
betebet
betebet giriş

psikolog

beykoz nakliyat

beykoz nakliyat

ataşehir evden eve nakliyat