Türkmenler Irak’ın kuzeyinde devre dışı

Dünya - Kasım 15, 2018 6:33 am A A

ABD planıyla, Kürtlerin çoğunluğu ele geçirdiği Irak’ın kuzeyindeki Türkmenler, hükümet kurma çalışmalarında devre dışı bırakılmak isteniyor.

 

Peşmerge Yönetimi hükümet kurma çalışmalarına başladı.

KDP, KYB ve Goran arasında yeni hükümet kurma müzakereleri yapılırken, pazarlıktan dışlanan Türkmenlere başbakan yardımcılığı verileceği konuşuluyor.

Oysa Musul-Kerkük, Altınköprü, Erbil, Kifri, Karatepe, Harekin, Tuzhurmatı, Mendeli Türklerin yerleşim birimleridir ve Bağdat’ın güneydoğusuna kadar bölgede üç milyona yakın Türk yaşıyordu.

ABD’nin 2003 yılında Irak’ı işgali sonrası, adım adım hayata geçirilen ABD planıyla, Türkmenlerin yaşadığı bölgelerde nüfus yapısı değiştirildi ve Kürtler çoğunluğu ele geçirdi. Gelinen noktada Türkmenler, Kürtler tarafından yok sayılmakta, her türlü haklardan mahrum bırakılmak istenmektedir.

Irak’ın kuzeyinde yeni hükümet KDP, KYB ve Goran tarafından Türkmen ve Hristiyanların katılımıyla oluşturulacak. KDP, Başbakan Yardımcılığı sayısını ikiye çıkararak, birisini Goran’a diğerini de Türkmenlere vermeyi planlıyor.

KYB’ye ise Parlamento Başkanlığı ve üç bakanlık verilmesi planlanıyor. Irak Türkmen Partisi Politbüro Üyesi ve milletvekili Aydın Maruf, hükümette Türkmenlere önemli bakanlıkların verilmesi gerektiği çağrısında bulunarak, Türkmenlere başbakan yardımcılığı verilmesi yönünde resmi bir talepte bulunacaklarını dile getirdi.

Türkmen Kalkınma Partisi Başkanı ve milletvekili Saddettin İlhanlı, Türkmen bir vekilin Başbakan Yardımcısı olması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Türkmenler bölgede ikinci esasi unsur olduğu için, yeni hükümet oluşturulmasında bizimle siyasi taraf değil millet olarak müzakere etmeleri lazımdır. Her kabinede Türkmenlere bir bakanlık veriliyordu. Bu sefer başkanlıklarda Türkmenlere yer verilmelidir.”

Hükümette Türkmenlere önemli bakanlıkların verilmesi gerektiği çağrısında buluna Irak Türkmen Partisi Politbüro Üyesi ve milletvekili Aydın Maruf, Kerkük’e KYB üyesi Kürt valinin atanacağı haberleri üzerine sert tepki göstermiş, Kürtleri seçimlerde hile yapmakla suçlamıştı.

 

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 35 kez okundu.

Dünya - 6:33 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.