VECDET ÖZ; “YSK yapmış olduğu kifayetsiz açıklamayla Adalet Partisi’ni kamuoyu nezdinde müşkül duruma düşürmüş, yanlış anlaşılmaya neden olmuştur!

DORUKTÜRK EGE - Ocak 13, 2022 2:04 pm A A

VECDET ÖZ; “YSK yapmış olduğu kifayetsiz açıklamayla Adalet Partisi’ni kamuoyu nezdinde müşkül duruma düşürmüş, yanlış anlaşılmaya neden olmuştur!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bugün yapmış olduğu kifayetsiz açıklamayla Adalet Partisi’ni (aynı şekilde Memleket Partisi ve Türkiye Değişim Partisi’ni) kamuoyu nezdinde müşkül duruma düşürmüş ve bir yanlış anlaşılmaya neden olmuştur.
Bu haksızlık karşısında partimizin bir basın açıklaması yapma gereği hasıl olmuştur.
Hepinizin malumu olduğu üzere YSK, her yıl Ocak ayının ikinci haftasında mutat olarak seçime girebilen siyasi partilerin listesini açıklamaktadır.
Bu açıklamayı yaparken de bir önceki yılın Temmuz ayından önce 41 il ve bu illerin 1/3 ilçe teşkilatını kurarak ilçe ve il kongrelerini ve ardından da büyük kongresini tamamlamış olan siyasi partiler listesini esas almaktadır.
Temmuz ayından sonra 41 il ve bu illerin 1/3 ilçe teşkilatını kurarak ilçe ve il kongrelerini ve ardından da büyük kongresini tamamlayan siyasi partilerin seçime girebilir açıklamasını ise yasa gereği büyük kongrelerinden itibaren altı ay sonra yapmaktadır..
Bu durum tüm yasal süreçleri tamamlayarak seçime girebilme yeterliğini almış olmasına rağmen altı aylık bekleme süresi nedeniyle açıklanmayan siyasi partilerin hiçbir faaliyeti olmamış diğer partiler kategorisinde mütalaa edilmesine neden olmaktadır. Bekleme süresinde olan partilerin de mevcut durumları belirtilmek suretiyle altı ayını doldurmuş olan diğer siyasi partilerle birlikte açıklanması gerekirdi. Muhalefet yapan partileri zor durumda bırakmak üzere konulan altı aylık yasal bekleme süresinden ve her yıl Ocak ayında kamuoyuna yapılan bu yanlış açıklama uygulamasından derhal vazgeçilmelidir.
Adalet Partisi bu aşamaların tamamını 11 Aralık 2021 tarihinde yerine getirmiş ve 25 Aralık 2021 tarihinde de büyük kongresini yaparak mazbatasını almış ve seçimlere katılmaya hak kazanmıştır. Bu durum altı aylık yasal bekleme süresinin ardından 11 Haziran 2022 günü YSK tarafından ilan edilmiş olacaktır.
Kamuoyuna duyurulur.
Dr. Vecdet Öz
Adalet Partisi
Genel Başkanı
Bu haber 871 kez okundu.
DORUKTÜRK EGE - 2:04 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.