‘Yaşayan bir sanatçıya ait en pahalı eser’ rekorunu tavşan heykeliyle kırdı

Dünya - Mayıs 16, 2019 10:38 am A A

Amerikalı sanatçı Jeff Koons’un 1986 yılında yaptığı paslanmaz çelikten ‘Tavşan’ heykeli 91,1 milyon dolara satıldı ve ‘yaşayan bir sanatçıya ait en pahalı eser’ rekorunu kırdı.

New York’taki Christie’s müzayede evinde Çarşamba günü yapılan açık artırmaya sunulan tavşan heykelinin fiyatının 10 dakika içinde 80 milyon dolara çıktığı ve bütün masraflarla beraber net olarak 91 milyon 75 bin dolar olduğu belirtildi.

Yaklaşık bir metre boyunda olan ve şişirilebilen tavşan heykeli 20. yüzyıl sanatının ‘en ikonik’ eserleri arasında gösteriliyordu.

İKİNCİ KEZ REKORUN SAHİBİ

Yaşayan bir sanatçıya ait en pahalı eser rekoru henüz altı ay önce İngiliz ressam David Hockney tarafından kırılmıştı. Hockney’e ait ‘Portrait of an Artist (Pool with Two Figures)’ ‘Sanatçının Portresi (Havuzda İki Figür)’ adlı tablosu tekrar Christie’s müzayede evinde 90,3 milyon dolara alıcı bulmuştu.

64 yaşındaki Koons, beş yıl önce de tekrar aynı rekorla anılmıştı. Sanatçının ‘Balloon Dog (Orange)’ yani ‘Balon Köpek (Turuncu)’ isimli heykeli 2013 senesinde 58.4 milyon dolara alıcı bulmuştu. Koons, tavşan heykeliyle bir kez daha bu rekorun sahibi oldu.

Kaynak Sputnik

Bu haber 117 kez okundu.

Dünya - 10:38 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.