15.000 İmza ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İnsani Duyarlılık Çağrısı

GÜNCEL - Aralık 6, 2019 8:16 pm A A

3 Aralık 2019 Günü Saat 14.00’da Eskişehir ADALAR MİGROS önünde Tarihte İLK KEZ ASTSUBAY’lar, UZMAN Erbaşlar ve Binbaşılar, Türkiye RE’senliler ve MALÜL’lerle birlikte 15.000 İMZA’ya ulaşan Cumhurbaşkanı Sn Recep Tayyip ERDOĞAN’a Tarihi İnsani duyarlılık çağrısı Basın Açıklaması ağızlara takılan SİYAH BANT ile devletin zirvesinin verdiği sözler blue tooth hoparlör ile dinletildi ve Basın Açıklaması okundu.

 

BASIN AÇIKLAMASI TAM METNİ

Saygıdeğer Basın Mensupları

Çok zor ve ağır şartlarda görev yapan TSK’nin omurgası bizler on yıllardır hiçbir zaman ayrıcalık veya imtiyaz talep etmedik, tek talebimiz adalettir. Haklı taleplerimizin karşılanarak adaletin gerçekleşeceği sözünü Genelkurmay Başkanı, MSB. ve Cumhurbaşkanımızın söz vermesine rağmen ne yazık ki hiçbiri gerçekleşmedi.

Sizlere ve sizlerin aracılığı ile kamuoyu ve ilgililere 15 Bin Silah Arkadaşımızın İmzaladığı *10 maddelik haklı taleplerimizi bir kez daha sunuyoruz.

1. Sn Cumhurbaşkanının biz ASTSUBAY’lara 18 Ay önce HAYIRLI OLSUN diye müjdelediği *GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECELERİ sorunumuz halen çözüme kavuşmamış, adaletsizlik devam etmektedir.

2. 1980 DARBESİ itibariyle General, Amiral ve ÜSTSubaylara farklı isim altında 6 adet TAZMİNAT verilmektedir, bu adaletsizliği düzeltmek için AK Parti 2015 Seçimlerinde SÖZ vermiş, ayrıca Hükümet programına da girmiş, tüm Genelkurmay Başkanları ve MSB’ları tarafından da *MAKAM ve GÖREV Tazminatı SÖZ’ü verilmesine, haklılığımız dile getirilmesine rağmen bu SÖZ halen gerçekleşmemiştir.

3. General, Amiral ve ÜSTSubay’lar emekli olduğunda Emekli Maaşı bağlama oranı % 70-85 iken ASTSUBAY, UZMAN Erbaş ile BİNBAŞI Emeklilerinin Emekli Maaşı bağlama oranı % 40-55 dir. Bu durum ANAYASA’ya aykırıdır ve TSK AİLE Ortamına zarar vermektedir, Aidiyet duygusunu zedelemektedir, sorunumuzun çözümüne her yaklaşıldığında karşımıza BÜTÇE sorun olarak çıkmış, makul bir Bütçe ile tüm sorunlarımız çözülebilecek iken bu TÜRK Milletinin ÖZ EVLAT’larından esirgenmiştir.

4. 2003 yılından beri MYO seviyesinde olan Astsubay sınıf okullarının Çağın gerektirdiği şekilde yeniden düzenlemeye ihtiyaç duyuyoruz, Anayasal bir hak olan LİSANS Düzeyinde EĞİTİM Hakkımızın verilmesi ACİL bir ihtiyaçtır.
– Adi MALUL Silah Arkadaşlarımıza İnsani şartlarda ekonomik yaşam hakkı verilmesi zaruridir, 2008 Öncesi ve Sonrası malul olanlar arasındaki uçurum adaletli hale getirilmelidir.
– Yıllar içinde tüm Kamu personeline yapılan SİCİL AFFI’nın bir defaya mahsus, sadece hakları için yürüdüğü, HAK aradığı için basit suçlardan ceza almış, Yüz Kızartıcı suç işlemeyen TSK Mensupları için de uygulanması büyük bir adaletsizliği ortadan kaldıracaktır.
– 3’lü kararname ile basit suçlardan mahkemelerce yargılanmadan ceza almış bu yüzden TSK’dan uzaklaştırılarak mağdur edilen RE’SEN’li Silah Arkadaşlarımız İADE-İ İTİBAR beklemektedir.
– Herhangi bir SUÇ işlediği tespit edilmeyen, Suçsuz olmalarına rağmen KHK ile TSK’dan uzaklaştırılan Silah Arkadaşlarımız ve Aileleri insani hassasiyet bekliyor.
– GAZİLİK HAKLARI olup verilmeyenler Devletimizin kendilerine şefkat eli uzatmasını bekliyor.

5. UZMAN Erbaş Silah Arkadaşlarımızın KADRO, 3600 EK GÖSTERGE ve 6000 sayılı kanun kapsamında 45-52 YAŞ Haddi mağduriyetleri konusu toplum nezdinde büyük yaralar açmaktadır, bu durum her gün ŞEHİT ve GAZİLER veren TSK’nin kahraman Mensuplarının kendilerini YETİM ve ÖKSÜZ hissetmesine neden olmaktadır, UZMAN Erbaş Silah Arkadaşlarımız da Subay ve Astsubaylar gibi CAN’ını VATAN’ı için FEDA etmekten çekinmeyen, neredeyse her gün ŞEHİT ve GAZİLER veren TSK’nın çok değerli ve önemli bir parçasıdır, sorunlarına insani hassasiyet MİLLİ bir görevdir

6. Yıllarca SÖZ verilen haklı taleplerimizin bizzat şahsınıza iletmek, sizinle dertleşmek, sorunlarımıza SOMUT ÇÖZÜM istiyoruz ancak emrinizdekilerin kibri, metal yorgunluğu, çözüme odaklı isteksizliği ve duyarsızlığı bizi canımızdan bezdirdi, bu yüzden sonuca ulaşamadığımızı düşünüyoruz ve sizden ÇOK ACİL RANDEVU talep ediyoruz.

7. Devletimizin ŞEFKAT elinin TSK’nin cefakar ve fedakar biz muvazzaf ve emekli AST Rütbedeki TSK’nin tüm ağır yükünü üzerinde taşıyan ASTSUBAY, UZMAN ERBAŞ ile BİNBAŞI ve Emekli Mensuplarına da uzatılmasını bekliyoruz.

8. Emrimizdeki İŞÇİLER dahil ayrıca bazı Belediyelerde çok daha düşük eğitim seviyesinde olanlardan dahi çok düşük seviyede Emekli Maaşı almak, ayrıca YOKSULLUK sınırının çok altında Emekli Maaşı almak gönlümüzü incitmektedir.

9. TSK’da GÖREV ve sorumluluk durumuna göre HAK paylaşımının adaletli olmadığını düşünüyoruz, Dağda, Taşta, Havada, Karada, Denizde, PATİKA’da, MEVZİ’de, Görevde, Nöbette, Gece eğitiminde, Tatbikatta, Operasyonda birlikte olduğumuz ÜstSUBAY Silah Arkadaşlarımız ile hakkaniyetli hak paylaşımı konusunda Devletimizin adaletine güveniyoruz, talep ediyoruz .

10. Yıllarca şikayet ettiğimiz sürekli ÇALIŞMA’lar DEVAM ediyor algı, söylem ve ifadeler yerine artık Takvimlendirilmiş, SOMUT ve ÇÖZÜM odaklı hassasiyete ulaşana ve Sn. Cumhurbaşkanımıza sorunlarımızı bizzat BEŞTEPE’de iletene kadar haklı mücadelemizi tüm illerde sürdüreceğiz,
2 Milyon ASTSUBAY, UZMAN Erbaş, Binbaşılar ile Emekli ve Aileleri olarak insani hassasiyet bekliyor, arz ve talep ediyoruz.

Saygılarımızla

Yılmaz Demir Özçelik
Em. P. Kom. Astsubay
Halkla ilişkiler uzmanı
TSK Özlük Hakları Emekçisi

NOT: Ağızlarımıza taktığımız SİYAH BANTLAR sözün bittiği noktaya geldiğimizi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milletimize bağlılığımızı, Türkiye Cumhuriyeti Devletimize meydan okuma anlamı taşımadığını, taleplerimizde haklı olduğumuzu, konuşmaya başlamamız halinde susmayacağımızı, bizlere adalet yok ise orduda istenilen başarının olmayacağını, haklı taleplerimizi susarak vakur ve verilen sözlerin şeref sözü olduğu kabul ederek beklediğimizi bir kez daha saygı ile bilgilerinize sunuyoruz.

 

DORUKTÜRK MERKEZ, Sabih Samur

Bu haber 1033 kez okundu.

GÜNCEL - 8:16 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.