ABD-Kore ilişkilerinde flaş karar

Dünya - Mayıs 9, 2019 12:02 pm A A

ABD ile Kuzey Kore arasında yürütülen Kore Savaşı’nda (1950-1953) ölen ABD askerlerine ait kalıntıların iade edilmesi süreci askıya alındı.

ABD Savunma Bakanlığı, ABD askerlerinin ceset kalıntılarının iadesi programının, ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında Vietnam’da gerçekleştirilen zirvenin başarısızlığa uğraması sonrasında durdurulduğunu açıkladı.

Savunma Bakanlığı’nın savaş esirleri ve kayıplarının hesabını tutan DPAA dairesinin sözcüsü Chuck Prichard, Kuzey Koreli yetkililerin şubattan bu yana kendileriyle iletişim kurmadığını söyledi.

Prichard, “Nihayetinde, Kore Halkın Ordusu ile 2019 operasyonlarının muhtemel devamına ilişkin iletişim kurma çabalarımız askıya alındı. Saha operasyonlarını etkin biçimde planlayamayacağımız, koordine ve tatbik edemeyeceğimiz bir noktaya vardık” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore geçride bıraktığımız sene Kore Savaşı esnasında yarımadada ölen 50’den fazla Amerikalı askerin kalıntılarını ABD’ye teslim etmişti.

Kalıntıların teslim edilmesi, Trump ile Kim arasında iyiye giden ilişkilerin göstergesi olarak nitelendiriliyordu.

Kore Savaşı esnasında 36 bin ABD askeri hayatını kaybetti. Washington yönetimi, 7 bin 700’den fazla askerin de kayıp olduğunu ifade ediyor. Bu askerlerin 5 bin 300’ünün Kuzey Kore tarafında kaybolduğu belirtiliyor.

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında şubat ayında Vietnam’ın başkenti Hanoi’de düzenlenen ikinci zirvede anlaşma sağlanamamıştı.

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 196 kez okundu.

Dünya - 12:02 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.